Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lexus IS II (2005-2013) [video]

Marcin Rokicki / (kr)
Lexus IS II / Fot. Marcin Rokicki
Lexus IS II / Fot. Marcin Rokicki
Lexus IS II ma opinię niezawodnego, bezawaryjnego auta. Dzięki temu używane egzemplarze tego modelu bez trudu znajdują nowych właścicieli. Jak wygląda prawda? Przyjżeliśmy się bliżej jednemu z nich.
Lexus IS II / Fot. Marcin Rokicki
Lexus IS II / Fot. Marcin Rokicki

Debiut drugiej generacji Lexusa IS miał miejsce w 2005 roku. Nawiązujące wyglądem do poprzednika auto było atrakcyjne. Zrezygnowano z charakterystycznych lamp tylnych, które może i prezentowało się dobrze, ale w upalne, słoneczne dni były słabo widoczne przez innych kierowców, jadących za modelem IS. Nowe lampy zyskały ciekawy i zadziorny charakter, który w połączeniu z wysoko podniesionym kufrem tworzy zgrabną całość.

Podobnie jeśli spojrzymy na przód – nisko opadająca linia maski i małe reflektory dodają sportowego uroku. Dopełnieniem jest charakterystyczne zakończenie tylnych bocznych szyb ,,idące” delikatnie ku górze. Jeśli dla kogoś to za mało, polecam poszukać auta z opcjonalnym pakietem stylistycznym F-Sport, który upodabnia ,,cywilne” wersje do topowej odmiany IS-F. Ciekawostką jest fakt, że producent w tej generacji nie zdecydował się na odmianę kombi, a zamiast niej stworzył wersję cabrio (zaprezentowaną w 2008 roku), która jeśli chodzi o stylistykę budzi nieco kontrowersji z uwagi na długą klapę bagażnika. Samochód przeszedł dwa facel-iftingi – w 2009 i w 2010 roku.

Wymiary (długość/wysokość/szerokość) sedana: 4574 mm/1800 mm/1425 mm (1420 mm – z napędem AWD). Wymiary cabrio: 4635 mm/1800 mm/1415 mm.

Wnętrze

Lexus IS II / Fot. Marcin Rokicki
Lexus IS II / Fot. Marcin Rokicki

Znakomite wrażenie utrzymuje się, kiedy zajrzymy do środka pojazdu. Deska rozdzielcza jest przyjemna dla oka, a wiele używanych egzemplarzy posiada naprawdę bogate wyposażenie, zawierające m.in. kolorowy wyświetlacz systemu nawigacji.

Pojawiają się co prawda głosy, skarżące się na jakość użytych materiałów wykończeniowych, które podobno po latach potrafią ,,skrzypieć” jednak można przyjąć że dotyczy to głównie egzemplarzy z wysokimi przebiegami.

Pozycja za kierownicą jest do przyjęcia, aczkolwiek wyższe osoby mogą narzekać na zbyt małą ilość miejsca. Podobnie wygląda sytuacja jeśli przyjrzymy się przestrzeni w tylnej części kabiny. Niestety, ale Lexusowi IS, rozmiarami przestrzeni pasażerskiej bliżej do niektórych, większych kompaktów niż konkurentów ze swojego segmentu. Przykład? Pojemność bagażnika tego auta wynosi ok. 378 litrów, podczas gdy Ford Mondeo sedan oferuje aż 550 litrów.

Na duże pochwały zasługuje system car audio, renomowanego producenta Mark Levinson, dzięki któremu kierowca i pasażerowie IS-a mogą poczuć się w nim jak w małej sali koncertowej.

Do systemów bezpeiczeństwa w Lexusie IS nie można mieć zastrzeżeń - samochód wyposażono w 10 poduszek powietrznych i takie systemu jak np. VDIM przekazujący takie informacje jak siła nacisku na hamulce, do innych systemów (ABS, ESP, VSC, TRC). W testach zderzeniowych Euro NCAP, auto uzyskało wysoki wynik 5 gwiazdek.

Wersje wyposażeniowe: Classic, Elegance, Comfort, Prestige, Sport.  

Silniki benzynowe

Lexus IS II / Fot. Marcin Rokicki
Lexus IS II / Fot. Marcin Rokicki

Opinie o trwałości benzyniaków są wręcz legendarne i również w rzeczywistości nie można im wiele zarzucić. Poważne awarie, jeśli w ogóle się przytrafią, to będą efektem zaniedbań poprzedniego właściciela. Gamę jednostek benzynowych otwiera silnik 2.5 V6 (IS250) o mocy 208 KM, który jest optymalnym wyborem do tego auta. Średnie spalanie na poziomie ok. 10 litrów na 100 przejechanych kilometrów jest jak najbardziej do przyjęcia jak na tą pojemność i moc auta.

Kolejną jednostką jest motor V6 o pojemności 3,5 litra i mocy 310 KM, który gwarantuje jeszcze więcej wrażeń z jazdy, ale jednocześnie okupionych wyższym spalaniem. Na szczycie stoi silnik o pojemności pięciu litrów i mocy 423 KM, czyli topowa odmiana IS-F. Przyspieszenie od 0-100 km/h w niewiele ponad 4,5 sekundy mówi samo za siebie, dlatego jeśli kogoś stać na taki samochód i jego utrzymanie nie powinien długo zastanawiać się nad zakupem. Dla oszczędnych mamy niestety złą wiadomość – silniki benzynowe z wtryskiem bezpośrednim z reguły źle znoszą montaż instalacji LPG.

Diesle

Lexus IS II / Fot. Marcin Rokicki
Lexus IS II / Fot. Marcin Rokicki

Wśród diesli znajduja się motory o pojemności 2,2 litra w dwóch wariantach mocy – 150 i 177 KM (IS200d i IS220d). Pierwszy sporadycznie pojawi się w ogłoszeniach, natomiast drugi jest tam równie częstym gościem jak wcześniej omawiane silniki benzynowe. Jednostka nie należy do przesadnie awaryjnych, jednak po latach należy liczyć się z sytuacjami kiedy wymiany mogą wymagać takie elementy jak wtryskiwacze, koło dwumasowe (koszt to kilka tysięcy złotych), filtr DPF czy nawet turbosprężarka. Warto więc zastanowić się, czy nie lepiej pogodzić się z większymi wydatkami na paliwo i wybrać podstawową jednostkę benzynową, niż diesla z większym przebiegiem (z reguły), którego naprawy jak widać będą o wiele droższe.

Eksploatacja

Lexus IS II / Fot. Marcin Rokicki
Lexus IS II / Fot. Marcin Rokicki

Przednie zawieszenie Lexusa IS korzysta z wahaczy z aluminiowymi sworzniami, natomiast z tyłu postawiono na sprawdzone rozwiązanie wielowahaczowe. Komfort jazdy stoi na najwyższym poziomie, nawet na dziurawych polskich drogach (pod warunkiem, że nie wybierzemy egzemplarza z obniżonym zawieszeniem i 18-calowymi felgami).

Układ kierowniczy również pracuje precyzyjnie, auto prowadzi się lekko i przewidywalnie, a układ hamulcowy działa z należytą skutecznością. Jeśli ktoś nie preferuje tylnego napędu, to można rozejrzeć się za oferowanymi na wybranych rynkach autami z napędem AWD. Warto zdecydować się także wybór egzemplarza z automatyczną skrzynią biegów (występowały 6 i 8-biegowe warianty), ponieważ użytkownicy aut z 6-biegowymi, manualnymi przekładniami często skarżą się na ich niezbyt dobre zestrojenie (a dokładniej doboru przełożeń dwóch pierwszych i ostatnich biegów).

Ważniejsze daty:

2005 – prezentacja modelu IS na salonie samochodowym w Paryżu

2007 – wprowadzenie topowej odmiany IS-F (w Europie pojawiła się rok później)

2008 – wprowadzenie do oferty wersji cabrio

2009 – delikatny facelifting (przeprojektowano między innymi pas przedni)

2010 – drugi facelifting (przeprojektowane zderzaki i diodowe światła do jazdy dziennej w reflektorach), wprowadzenie pakietu F-Sport

2013 – zakończenie produkcji i prezentacja następcy

Zalety

  • duża dawka prestiżu jaką niesie za sobą posiadanie tego auta
  • bardzo dobry stan większości egzemplarzy dostępnych na rynku wtórnym
  • bogate wyposażenie
  • wysoka bezawaryjność

Wady

- skromna paleta jednostek napędowych
- wysokie ceny niektórych części zamiennych
- zdecydowanie mniejsza niż u konkurentów ilość miejsca w środku

Podsumowanie

Ludzie szukający używanego, prestiżowego i co najważniejsze trwałego samochodu na lata, powinni zainteresować się tym modelem w pierwszej kolejności. Trzeba będzie jednak jakoś ,,przełknąć” wysokie ceny niektórych części zamiennych i niezbyt dużą ilość miejsca we wnętrzu. Pocieszeniem jest natomiast fakt, że ze znalezieniem dobrze utrzymanego egzemplarza nie powinno być problemu – takich aut na rynku jest wciąż sporo.

Uwaga na egzemplarze sprowadzone z USA – wiele z nich ma za sobą przeszłość powypadkową.

Gama silników Lexusa IS:

Benzynowe:

Wersja silnika

Maks. Moc (KM przy obr./min)

Maks. moment obrotowy (Nm przy obr./min)

Prędkość maksymalna

Przyspieszenie 0-100 km/h

Średnie spalanie(miasto/trasa/średnie)

IS250

208 KM / 6400

250 Nm / 4800

230 km/h

8,4 s

-/9,8/- l/100km

IS350

306 KM / 6400

374 Nm / 4800

230 km/h

5,8 s

11,2/8,4/9,8 l/100 km

IS-F

416 KM / 6600

505 Nm/ 5200

270 km/h

4,6 s

b.d.

Wysokoprężne:

Wersja silnika

Maks. Moc (KM przy obr./min)

Maks. moment obrotowy (Nm przy obr./min)

Prędkość maksymalna

Przyspieszenie 0-100 km/h

Średnie spalanie(miasto/trasa/średnie)

IS200d

150 KM / 3600

340 Nm przy 2000 obr/min

204 km/h

10,2 s

6,3/4,4/5,1 l/100 km

IS220d

177 KM / 3600

400 Nm / 2000-2400

215 km/h

8,9 s

-/5,6/- l/100 km

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Droga księżycowa w Gdyni, czyli Marszewska Góra

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty