Żwir i grys na ulicach zamiast soli?

Justyna Krzyśków
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse
Podczas zbliżającej się zimy, oprócz tradycyjnej soli drogowej, drogowcy będą stosowali także żwir i grys. Ich mieszanki nie są tak szkodliwe dla zieleni i infrastruktury miejskiej jak sól, gdyż nie powodują korozji barierek, znaków i latarni. Stanowią jednak poważne zagrożenie dla karoserii naszych pojazdów.
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse

Tak będzie na przykład w Rybniku, gdzie do walki ze śniegiem na drogach już przygotowano duży zapas piasku żużlowego oraz piasek i sól.

**CZYTAJ TAKŻE

Zimą palą więcejFiltr paliwa zimą

**

- Wszystko zależy od warunków pogodowych ale na ten moment gotowe do wyjazdu są trzy wozy. Od 1 listopada będą przygotowywane kolejne pojazdy - mówi Jarosław Kasprzak ze Służb Komunalnych. W Częstochowie przygotowane są spore zapasy chlorku wapnia, którego działanie jest mniej szkodliwe niż soli drogowej.

- Dzięki zamontowanym w pługach i piaskarkach urządzeniom GPS, możemy kontrolować czy jadą w miejsce, w którym są potrzebne - mówi Marta Górska z Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu. Na pomoc częstochowskim kierowcom wyruszy 16 piaskarek i aż 31 pługów.

- Jak co roku w Bielsku-Białej przygotowaliśmy 18 pługo-posypywarek, które od 1 listopada będą stale w pogotowiu. Zgromadziliśmy 6 tys. ton soli, piasek będzie zamawiany na bieżąco - wylicza z kolei Edward Jabłoński, szef Zakładu Oczyszczania. Oprócz soli i piasku Bielsko-Biała również zastosuje w tym roku grys kamienny i piasek.

Również Katowice starają się w tym roku odchodzić od tradycyjnej soli. Przygotowano specjalistyczny sprzęt, którego zadaniem jest posypywanie dróg mieszanką chemikaliów zapobiegających gołoledzi.
Zima nie przeraża, także drogowców w Sosnowcu. - Uważam, że jesteśmy właściwie przygotowani. Zgromadziliśmy 370 ton chlorku sodu. Podczas zeszłej zimy, w okolicach grudnia w wyniku błędu dostawcy zabrakło nam soli. W tym roku do takiej sytuacji nie dojdzie - zapewnia Janusz Sikora, dyrektor Miejskiego Zarząd Ulic i Mostów. W pogotowiu jest też 7 pługo-posypywarek, równiarka, 2 koparko-ładowarki oraz ciągnik z pługiem.

- W Gliwicach drogi odśnieżać będą przez firmy zewnętrzne wyłonione w przetargu - mówi Jadwiga Jagiełło-Stiborska za Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach. Do nich należy także zabezpieczenie nie tylko parku maszynowego ale materiałów do utrzymania przejezdności dróg.

Całkowite wyeliminowanie najbardziej szkodzącej naszym samochodom soli z polskich dróg jest niemożliwe. - Chlorek sodu jest najtańszym środkiem, do odśnieżania na dużą skalę - twierdzi Jan Bieńka z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów w Warszawie.

Postępowanie w celu uzyskania od miasta odszkodowania w razie uszkodzenia auta przez uderzenie większych kawałków żwiru lub grysu jest identyczne jak w przypadku dziury w jezdni. Przede wszystkim trzeba udokumentować zdarzenie. Warto jest zrobić dokładne zdjęcia choćby aparatem w komórce i znaleźć świadków, a nawet wezwać policje. Wszystkie naprawy powinny być udokumentowane fakturami.

Źródło: Dziennik Zachodni

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty