Wykroczenia nie ujdą płazem. Stanowisko MSWiA

łs / MSWiA
W 2016 roku samorządy stracą możliwość posługiwania się fotoradarami - zarówno stacjonarnymi, jak i mobilnymi. Nie oznacza to jednak, że wszczęte już postępowania mandatowe zostaną przerwane. Sprawcy wykroczeń mogą spodziewać się kary.
Fot. archiwum
Fot. archiwum

W styczniu w życie wchodzi prawo, które nie pozwala strażom gminnym i miejskim na wykonywanie pomiarów prędkości. Będzie to równoznaczne z wyłączeniem ponad 200 fotoradarów na terenie kraju. Zdjęcia kierowcom będą mogły wykonywać jedynie urządzenia Inspekcji Transportu Drogowego.

Co z wykroczeniami, które zostały już ujawnione, ale sprawa jest w toku? Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało oświadczenie odnośnie postępowania mandatowego w takich przypadkach.

"W związku z pytaniami straży gminnych (miejskich) i samorządów dokonano oceny stanu prawnego odnoszącego się do uprawnień straży gminnych (miejskich) do prowadzenia czynności wyjaśniających oraz występowania przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego w sprawach o wykroczenia ujawnione urządzeniem rejestrującym. W przypadkach czynności wyjaśniających w sprawach o wykroczenia zakończonych przed 1 stycznia 2016 r. skierowaniem do sądu wniosków o ukaranie, ich rozstrzygnięcie będzie zależało od decyzji sądu. Natomiast w przypadku spraw, w zakresie których nastąpiło jedynie ujawnienie wykroczenia, ale nie zakończono czynności wyjaśniających, wszystkie materiały powinny być przekazywane policji, celem prowadzenia dalszych czynności" - informuje komunikat na stronie msw.gov.pl.

Fot. archiwum
Fot. archiwum

Po jakim czasie, kierowca, który zbyt szybko przejechał koło fotoradaru, może spodziewać się mandatu? Jeżeli policja w przejętych od straży miejskich sprawach ustali sprawcę w ciągu 180 dni od popełnienia wykroczenia, postępowanie będzie można zakończyć wystawieniem mandatu. Jeżeli czynności nie uda się przeprowadzić w ustawowym terminie, sprawa może trafić do sądu.

Wykroczenie przedawnia się w ciągu roku od jego popełnienia. Jeżeli przed upływem roku postępowanie zostało wszczęte, przedawnienie następuje po dwóch latach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty