Antyradary i jammery - sprawdź, gdzie można z nich korzystać. MAPA

redakcja.regiomoto
Zakłócanie sygnałów policyjnych radarów jest w Polsce zakazane
Zakłócanie sygnałów policyjnych radarów jest w Polsce zakazane
W Polsce korzystanie z urządzeń wykrywających sygnały z policyjnych radarów i mierników laserowych jest zakazane. Ale nie wszystkich krajach Europy tak jest.
Zakłócanie sygnałów policyjnych radarów jest w Polsce zakazane
Zakłócanie sygnałów policyjnych radarów jest w Polsce zakazane

Antyradary to urządzenia, które wykrywają fale radiowe emitowane przez sprzęt pomiarowy drogówki. Istnieją też tzw. jammery, które wykrywają promieniowanie z mierników laserowych. W niektórych krajach europejskich korzystanie z antyradarów jest dozwolone np. we Włoszech czy w Wielkiej Brytanii, a na Węgrzech także i z jammerów.

Władze tych krajów wychodzą z założenia, że paradoksalnie posiadanie antyradaru zmniejszy liczbę wykroczeń, bowiem kierowcy ponformowani o zbliżaniu się do fotoradaru czy patrolu zdejmą nogę z gazu. Badania przeprowadzone przez Car Parts Direct zdają się potwierdzać tą teorię – posiadacze antyradarów o 30 proc. rzadziej biorą udział w wypadkach samochodowych.

W wielu krajach europejskich korzystanie z antyradaru, a czasem nawet i samo jego posiadanie jest zabronione, a łamanie tych przepisów skutkuje surowymi karami. Od grzywny i konfiskaty urządzenia, przez skonfiskowanie pojazdu jako narzędzia zbrodni (Francja), aż po pozbawienie wolności – w Luksemburgu od 3 dni do nawet 8 lat!

Gdzie można korzystać z antyradarów i jammerów - zobacz mapę:
Mapa legalności antyradarów i jammerów

W Polsce z kolei korzystanie z antyradaru jest zabronione, ale można go posiadać. Jak mówi mecenas Jakub Brykczyński z Kancelarii Adwokackiej Brykczyński i Partnerzy, antyradar można jedynie legalnie zakupić oraz transportować, ale nie może być on używany w czasie jazdy. Przy czym przez używanie rozumie się gotowość urządzenia do pracy, można więc go przewozić, ale musi być odłączony i znajdować się np. w opakowaniu.

Nielegalnymi urządzeniami w Polsce są także jammery, Mogą one powodować zakłócenia w działaniu nie tylko policyjnych urządzeń pomiarowych, ale także telefonów komórkowych czy sprzętu medycznego. Za korzystanie z nich można zapłacić karę w wysokości nawet 5000 zł, a to kwota znacznie przewyższająca najsurowsze mandaty za przekroczenie
prędkości.

Legalna alternatywa

Na rynku dostępne są legalne rozwiązania, które pomagają m. in. w unikaniu mandatów. To m.in. specjalne aplikacje na komórkę, często połączone z nawigacją GPS, jak Yanosik, Speed Alarm oraz Navi Expert. Więcej na ich temat: CB radio w komórce - przegląd aplikacji dla kierowców na telefon

Źródło: Creandi.pl/Yanosik.pl

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty