Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Akcyza na samochód 2021. Jakie stawki w 2021 roku?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Pixabay.com Sprowadzając do kraju auto z zagranicy, musisz mieć świadomość, że obowiązują nieco inne reguły niż przy zwykłej transakcji. Taki zakup wiąże się m.in. z obowiązkiem zapłaty akcyzy.

Akcyza na samochód 2021. Kiedy trzeba zapłacić?

Na podstawie art. 100 ust. 1 ustawy z 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11, z późn. zm.) w przypadku samochodu osobowego przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:

 • import niezarejestrowanego pojazdu na terytorium RP
 • pierwsza sprzedaż niezarejestrowanego wcześniej pojazdu
 • nabycie wewnątrzwspólnotowe (samochód przemieszczany jest z terytorium innego państwa członkowskiego UE na teren Polski).

Wynika z tego, że akcyzą objęte są samochody osobowe rejestrowane po raz pierwszy w Polsce. Dotyczy to zarówno aut nowych, jak i używanych.

Zobacz także: Kropki i paski na oponach. Co oznaczają?

Akcyza na samochód. Zmiany w 2021 roku

W 2021 r. obowiązywać będzie preferencyjna – niższa o 50 proc. akcyza na auta hybrydowe typu plug-in, czyli z możliwością ładowania z gniazdka.

W przypadku hybryd typu plug-in wyposażonych w silniki o pojemności poniżej 2 litrów akcyza wyniesie więc 1,55 proc. (zamiast 3,1 proc.), powyżej 2 litrów - 9,3 proc. (zamiast 18,6 proc.).

To małe pocieszenie dla dilerów pojazdów, bo w większości przypadków zapis ten oznacza, że cena takich samochodów będzie niższa raptem o 1,55 proc. Większość aut hybrydowych ma silniki poniżej 2 litrów pojemności, czyli w ogólnym rozrachunku zmiana ta może być mało zauważalna dla nabywców.

Niższa akcyza obowiązywała także w 2020 r., ale zgodnie z pierwotnymi założeniami, preferencyjne traktowanie tego typu aut miało zakończyć się wraz z końcem roku. Przypominamy, że zwykłe hybrydy zostały objęte obniżoną akcyzą bezterminowo.

Akcyza od samochodu elektrycznego w 2021 roku

Samochody elektryczne są całkowicie zwolnione z akcyzy. W takim przypadku nie musimy jej płacić.

Kto pobiera akcyzę w 2021 roku?

Pobieraniem podatku akcyzowego nie zajmuje się Urząd Celny. Od 2017 roku opłat z tytułu akcyzy dokonuje się w Urzędzie Skarbowym. Można to zrobić osobiście lub online za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych.

Zapłata akcyzy 2021 w trzech krokach

 1. Wypełnienie deklaracji AKC-U/S – w deklaracji uproszczonej dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego wpisujesz dane swoje oraz zakupionego samochodu.Podajesz tu również obliczoną samodzielnie wysokość podatku akcyzowego. Pamiętaj, że jeśli pojazd ma kliku właścicieli, każdy musi złożyć osobny wniosek. Po złożeniu deklaracji online należy się upewnić, czy otrzymałeś Urzędowe Potwierdzenie Odbioru.
 2. Zapłata podatku akcyzowego – po złożeniu deklaracji powinieneś wpłacić określoną kwotę na rachunek Urzędu Skarbowego.
 3. Pobranie potwierdzenia zapłaty akcyzy – aby to zrobić, trzeba będzie podać nr VIN pojazdu. Nie wolno o tym zapomnieć, bo potwierdzenie będzie potrzebne przy rejestracji samochodu.

Co jeśli nie zapłacę akcyzy od samochodu w 2021 roku?

Złożenie deklaracji AKC-U/S powinno nastąpić do 14 dni od powstania obowiązku podatkowego. Za każdy dzień zwłoki będą naliczane odsetki. Co więcej, nie będziemy mogli zarejestrować auta we właściwym Wydziale Komunikacji, ponieważ jednym z wymaganych do tego dokumentów jest zaświadczenie potwierdzające zapłatę akcyzy.

Zobacz także: Testujemy Fiata 124 Spider

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Monika (gość)

  Cześć , jesteś wolnym mężczyzną, czujesz się samotny, chciałbyś to zmienić ? Nie czekaj odezwij się. Samotna, wolna, bez nałogów i niezależna. Nie dawno wróciłam z Anglii do kraju. Poznam Pana do wspólnych spotkań, wspólnych spacerów, wspólnie spędzania czasu, a jak zaiskrzy to może i więcej :) Naturalnie przed spotkaniem chciałabym się lepiej poznać, wymienić się numerami telefonów i zdjęciami jeżeli jesteś zainteresowany kontakt i moje zdjęcia znajdziesz na moim profilu randkowym http://panieonline.pl/monia8955

 • blazzy (gość)

  Na auta niskoemisyjne jak hybrydy toyoty, nie powinno być akcyzy... jakby im rzeczywiście zależało na zmniejszeniu emisji co2...

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości