Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw. Czy jest szansa na obniżki?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Grzegorz Mehring W maju ceny paliw na stacjach w Polsce wahają się tylko nieznacznie, głównie za sprawą relatywnie niewielkich ruchów cenowych w hurcie. W sprzedaży rafineryjnej benzyna i diesel są oferowane dziś w dość podobnych cenach, ale na stacjach tendencja ta nie jest widoczna. Powodem są m.in. spadające marże detaliczne na oleju napędowym. Mamy jednak pozytywne informacje dla kierowców

Trzeci tydzień maja przyniósł na polskim hurtowym rynku paliw korektę cen wszystkich gatunków paliw, oferowanych przez polskie rafinerie. Benzyny, w porównaniu z piątkiem 14.05.2021 r. potaniały o maksymalnie 52 zł na 1000 litrów, a olej napędowy o niespełna 50 zł na 1000 litrów. W ciągu miesiąca ceny benzyn w hurcie spadły o ok. 60 zł, a diesel podrożał w rafineriach o ok. 65 zł.  Dziś średnia cena 1000 litrów popularnej benzyny bezołowiowej 95 wynosi 4041,60 zł, a olej napędowy kosztuje 4046 zł. Przed tygodniem ceny obu tych paliw w Orlenie i Lotosie się zrównały i przez miniony tydzień różnica pomiędzy cenami tych podstawowych paliw napędowych wynosiła średnio 6 zł. Proporcja ta nieco inaczej wygląda na stacjach paliw w naszym kraju.

Z raportu cen paliw, zrealizowanego przez e-petrol.pl 19 maja, wynika, że średnia ogólnopolska cena LPG wzrosła o 4 grosze i wynosi 2,36 zł/l. O 2 grosze podrożała także benzyna Pb98, która kosztuje przeciętnie 5,58 zł. Nie zmieniły się natomiast ceny Pb95 i oleju napędowego – według danych e-petrol.pl w kraju za benzynę płaci się 5,26 zł/l, a za diesla od końca marca 5,19 zł/l.  Warto zauważyć, że dwa lata temu, w maju 2019 ceny benzyn i diesla na stacjach były niemal identyczne: litr benzyny kosztował 5,24 zł, a diesla tyle co obecnie - 5,19 zł. Z uwagi na panujący w ubiegłym roku lockdown nie powinniśmy porównywać obecnych poziomów cen do tych, obowiązujących w roku 2020.

Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

Z prognoz e-petrol.pl wynika, że w najbliższych dniach rafinerie mogą wprowadzić korekty do swoich cenników hurtowych. Kupujący paliwa w hurcie mogą liczyć na dalsze obniżki, obejmujące zarówno benzyny, jak również olej napędowy i grzewczy.

Na niektórych stacjach paliw w końcówce maja kierowcy będą mogli dostrzec minimalne spadki wynikające z przeceny w hurcie. Zgodnie z analizą portalu e-petrol.pl przedziały cenowe dla cen paliw mogą ulec obniżeniu o 2-4 gr i średnia cena benzyny 95 w przyszłym tygodniu będzie mieścić się w przedziale 5,18-5,29 zł, diesel powinien kosztować 5,15-5,26 zł za litr. W najbliższych dniach w przypadku autogazu, na stacjach paliw będzie można spotkać ceny z przedziału 2,32-2,38zł/l.  

Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2021-05-19
Pb 98 5,58
Pb 95 5,26
ON 5,19
LPG 2,36

PLN brutto/l

Ceny w zł/litr.

Źródło: e-petrol.pl/Information Market

Zobacz także: Nissan Qashqai w nowej odsłonie

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości