Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw. Ile płacimy za tankowanie na początku wakacji?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Wojciech Matusik Ceny paliw spadają, ale dynamika przeceny jest dużym rozczarowaniem dla kierowców. Zamiast oczekiwanych kilkunastogroszowych obniżek obserwujemy korekty wynoszące zaledwie 3-4 grosze na litrze paliwa.

Tylko w nielicznych lokalizacjach, głównie przymarketowych, ceny benzyny i oleju napędowego spadły wyraźnie poniżej poziomu 5 złotych.

W ostatnich dniach na hurtowym rynku paliw zmienność cen nie była duża. Metr sześcienny 95-oktanowej benzyny w ofercie krajowych producentów jest wyceniany średnio na 3886,00 zł i jest o 8 zł tańszy niż w połowie czerwca. W tym samym okresie w rafineriach nieznacznie podrożał olej napędowy. Jego cena wzrosła o 22,40 zł do poziomu 3912,40 zł za metr sześcienny.

W efekcie tych zmian benzyna bezołowiowa 95 na rynku hurtowym znowu jest tańsza niż olej napędowy, a jeszcze pod koniec maja cenowa przewaga diesla sięgała 200 zł na metrze sześciennym.

Zobacz także: Prawo jazdy. Czy można zobaczyć nagranie z przebiegu egzaminu?

Według najnowszego badania cen na stacjach realizowanego na podstawie danych zebranych przez e-petrol.pl i użytkowników aplikacji tuTankuj, aktualnie za litr 95-oktanowej benzyny, po spadku o 3 grosze, płacimy średnio w Polsce 5,22 zł. Tankowanie diesla to wydatek rzędu 5,15 zł/l. W skali tygodnia cena tego paliwa spadła o 4 grosze. Potaniała także autogaz – po 2-groszowej obniżce litr LPG kosztuje na stacjach średnio 2,17 PLN.

Przewidywane przez e-petrol.pl przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw na ostatni tydzień czerwca wyglądają następująco: 5,07-5,22 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,99-5,15 zł/l oraz 2,10-2,17 zł/l dla autogazu.

Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2019-06-19
Pb 98 5,53
Pb 95 5,22
ON 5,15
LPG 2,17

PLN brutto/l

Źródło: e-petrol.pl/Information Market

Zobacz także: Testujemy Volkswagena Polo

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • tomaszor156 (gość)

    Przydatne informacje. Ja już od wielu lat jeżdżę z karta paliwowa e100. Powiem wam że raczej zostane przy systemie kart paliwowych. Jest dla mnie zwyczajnie wygodniej. Nie dość że oszczędzam to jeszcze mam w pakiecie serwisy. Przydatna sprawa

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości