Co nam w aucie gra?

Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha: Kupno odtwarzacza to pierwszy krok do słuchania muzyki w samochodzie. Jeśli nasze wymagania względem jakości muzyki nie są wygórowane, wystarczy podłączyć go do seryjnej instalacji audio w samochodzie.
Fot. Maciej Pobocha: Kupno odtwarzacza to pierwszy krok do słuchania muzyki w samochodzie. Jeśli nasze wymagania względem jakości muzyki nie są wygórowane, wystarczy podłączyć go do seryjnej instalacji audio w samochodzie.
Od Mozarta po techno – z niemal każdego samochodu dobiega jakaś muzyka. Rynek car-audio jest tak bogaty, że w gąszczu ofert można się zgubić. Na co więc warto zwracać uwagę?

Od Mozarta po techno - z niemal każdego samochodu dobiega jakaś muzyka. Rynek car-audio jest tak bogaty, że w gąszczu ofert można się zgubić. Na co więc warto zwracać uwagę?

 

Zanim zainstalujemy w pojeździe sprzęt grający musimy zastanowić się, do czego ma on służyć. Od wymagań dotyczących jakości dźwięków płynących z głośników zależy, jakiej marki oraz w jakiej ilości i - co za tym wszystkim idzie - cenie przyjdzie nam go kupić.

Fot. Maciej Pobocha: Kupno odtwarzacza to pierwszy krok do słuchania muzyki w samochodzie. Jeśli nasze wymagania względem jakości muzyki nie są wygórowane,
Fot. Maciej Pobocha: Kupno odtwarzacza to pierwszy krok do słuchania muzyki w samochodzie. Jeśli nasze wymagania względem jakości muzyki nie są wygórowane, wystarczy podłączyć go do seryjnej instalacji audio w samochodzie.

 

Muzyka na co dzień

 

Jeśli muzyki słuchamy tylko po to, aby nie nudzić się w czasie jazdy, wystarczy zamontowanie w aucie samego radioodtwarzacza i podłączenie go do instalacji (antena, głośniki i przewody) wchodzącej zazwyczaj w skład standardowego wyposażenia pojazdu.

Fot. Maciej Pobocha: Możliwość podłączenia urządzeń zewnętrznych np. pamięci flash, to coraz powszechniej spotykana w nowoczesnych odtwarzaczach.
Fot. Maciej Pobocha: Możliwość podłączenia urządzeń zewnętrznych np. pamięci flash, to coraz powszechniej spotykana w nowoczesnych odtwarzaczach.

 

Ze względu na nośnik dźwięku wyróżnić można kilka rodzajów odtwarzaczy: kasetowe, CD audio, CD/MP3, CD/WMA. Niektóre łączą te wszystkie funkcje, są wyposażone w wewnętrzne dyski lub mają możliwość podłączenia urządzeń zewnętrznych np. pamięci flash lub i-Podów za pomocą wejścia USB czy Bluetootha. Ilość dostępnych opcji w połączeniu z wyglądem odtwarzacza najbardziej wpływają na cenę w przypadku odtwarzaczy z najniższej półki cenowej.

 

Lepsza jakość

 

Bardziej wymagający mogą zainstalować w samochodzie zestaw car-audio. Podstawowy składa się z głośników wysokotonowych, średnio-niskotonowych i subwoofera (od ok. 200 zł), odtwarzacza i wzmacniacza.

Fot. Maciej Pobocha: Sposób umieszczania płyt w odtwarzaczu (wsuwanie bezpośrednio w szczelinę lub otwierający się panel) ma wpływ wielkość wyświetlacza,
Fot. Maciej Pobocha: Sposób umieszczania płyt w odtwarzaczu (wsuwanie bezpośrednio w szczelinę lub otwierający się panel) ma wpływ wielkość wyświetlacza, ale i na cenę urządzenia.

 

- Prawda jest taka, że od odtwarzacza zależy 10 - 25 proc. jakości muzyki, jaką słuchamy w samochodzie. Pozostałe 75 - 90 proc. przypada na głośniki i wzmacniacz - mówi Jerzy Długosz z firmy Essa zajmującej się sprzedażą i montażem car-audio.

 

Głośniki wysokotonowe mocowane są w słupkach przednich lub na krawędzi deski rozdzielczej. Średnio-niskotonowe zazwyczaj montuje się w drzwiach, a subwoofer w bagażniku. Trafia on tam nie dlatego, że bagażnik jest dobrą przestrzenią do przenoszenia niskich dźwięków, ale dlatego, że tylko tam jest miejsce na subwoofer.

Fot. Maciej Pobocha:  Kolejnym krokiem po kupnie odtwarzacza jest zamontowanie w aucie głośników.
Fot. Maciej Pobocha: Kolejnym krokiem po kupnie odtwarzacza jest zamontowanie w aucie głośników.

 

Rozmieszczenie głośników jest ważne, bo kierunek, skąd dobiega dźwięk, decyduje o wrażeniach słuchowych. Najlepiej jest, gdy muzyka "gra" na wysokości wzroku lub lekko powyżej niego tak, jak ma to zazwyczaj miejsce na koncertach. W przypadku zestawów car-audio efekt ten trudno jest osiągnąć. Pomaga w tym umieszczanie dość wysoko głośników wysokotonowych.

 

Jeśli chodzi o odtwarzacze z półki średniej, znaczenia nabiera ilość wyjść liniowych umożliwiających podłączenie głośników i wzmacniacza, sposób umieszczania w nich płyt (wsuwanie bezpośrednio w szczelinę, otwierający się panel).

 

Dobierając wzmacniacz warto zwrócić uwagę na jego zwrotnice i filtry, oraz to, jaki te ostatnie mają zakres regulacji.

Fot. Maciej Pobocha: Głośniki wysokotonowe umieszcza się w słupkach przednich lub na krawędzi deski rozdzielczej.
Fot. Maciej Pobocha: Głośniki wysokotonowe umieszcza się w słupkach przednich lub na krawędzi deski rozdzielczej.

 

Coś dla audiofila

 

Spełnienie najbardziej nawet wygórowanych oczekiwań dotyczących odtwarzania dźwięku w samochodzie nie stanowi dziś problemu. Superwymagającym swoje usługi oferują wyspecjalizowane firmy car-audio. Zajmują się one nie tylko montowaniem wysokiej jakości odtwarzaczy, głośników i wzmacniaczy, ale i kompleksowym przygotowaniem samochodów.

 

Ponieważ wnętrze auta nie jest dobrym środowiskiem dla odtwarzania muzyki, do jego wygłuszenia i wytłumienia stosuje się specjalne maty, gąbki i pasty. Ograniczają one zakłócenia powodowane przez instalację elektryczną, szum silnika, odgłosy dobiegające z zewnątrz oraz rezonans blach nadwozia. W przypadku głośników umieszczonych w drzwiach chodzi też o stworzenie właściwej komory dźwiękowej, która - na wzór tradycyjnej kolumny - będzie utrzymywała właściwie ciśnienie.

 

Odtwarzacze z wyższej półki mają w pełni regulowane filtry (tzw. zwrotnice) rozdzielające pasma dźwięku pomiędzy głośniki już na poziomie odtwarzacza. Do tego dochodzą cyfrowe procesory czasu, dające możliwość opóźnienia dźwięku o kilkanaście, kilkadziesiąt milisekund dla wybranych głośników i kanałów. Dzięki temu dźwięk dobiegający z głośników znajdujących się w różnej odległości od słuchającego trafia do niego w tym samym czasie.

W najdroższych odtwarzaczach (hi-end) dużą rolę odgrywa jakość zastosowanych komponentów.

 

W przypadku głośników dla wysokiej jakości zestawy sugeruje się kupowanie ich oddzielnie, a nie w zestawach. 

 

Ze względu na najmniejszą degradację dźwięków specjaliści z branży car-audio zalecają słuchanie muzyki z płyt CD w formacie audio. Jest ona nieskompresowana, dzięki czemu - w przeciwieństwie do innych formatów (MP3, WMA,) - zachowuje najwyższą jakość. Kompresowanie to wykorzystywanie niedoskonałości ludzkiego słuchu. Wielu dźwięków w ogóle nie słyszymy. W związku z tym są one usuwane z sygnału, dzięki czemu ogranicza się pojemność pliku muzycznego. W szczególności dotyczy do wysokich i niskich tonów. Kompresja i zapisana za jej pomocą muzyka, szczególnie dla osób z bardzo wrażliwym słuchem, może być jednak odbierana jako uboższa.

 

Moc wzmacniacza to maksymalna moc sygnału elektrycznego, jaką może wytworzyć wzmacniacz i dostarczyć do głośnika. Moc głośnika to maksymalna moc sygnału elektrycznego, jaką głośnik może przyjąć ze wzmacniacza. Moc głośnika nie oznacza więc mocy, z jaką głośnik "zagra" - nie jest mocą akustyczną odtwarzanej muzyki, która jest wielokrotnie mniejsza. Nawet, jeśli moc głośników jest wysoka, bez odpowiedniego wzmacniacza nie zostanie ona wykorzystana. Nie ma więc sensu kupowanie "mocnych" głośników, jeśli chcemy je połączyć tylko z odtwarzaczem. Moc generowanego przez niego sygnału elektrycznego jest bowiem zazwyczaj słaba.

 

Przykładowe ceny odtwarzaczy

 

Nazwa

Rodzaj odtwarzacza

Cena (zł)

Alpine CDE-9870R

CD/MP3

499

Alpine CDE-9881R

CD/MP3/WMA/AAC

799

Alpine CDE-9883R

CD/MP3/WMA z systemem Bluetooth

999

Clarion DB-178RMP

CD/MP3/WMA

449

Clarion DXZ-578RUSB

CD/MP3/WMA/AAC/USB

999

Clarion HX-D2

CD klasy High-End

5999

JVC KD-G161

CD

339

JVC KD-G721

CD/MP3/WMA/USB

699

JVC KD-SH1000

CD/MP3/WMA/USB

1249

Pioneer DEH-1920R

CD

339

Pioneer DEH-3900MP

CD/MP3/WMA/WAV

469

Pioneer DEH-P55BT

CD/MP3/WMA/WAV z systemem Bluetooth

1359

Pioneer DEX-P90RS

CD - deck

6199

Sony CDX-GT111

CD z przednim wejściem AUX

349

Sony CDX-GT200

CD/MP3/TRAC/WMA

449

Sony MEX-1GP

CD/MP3/ATRAC/WMA/

1099

Źródło: www.essa.com.pl

 

Przykładowe ceny wzmacniaczy

 

Nazwa

Rodzaj wzmacniacza

Cena (zł)

Alpine MRP-M352

monofoniczny, moc maksymalna 1x700W, moc RMS 1x350 (2 Ohm), 1x200W (4 Ohm), filtr dolnoprzepustowy i subsoniczny

749

Alpine MRV-F545

4/3/2-kanałowy, moc maksymalna 4x100W (4 Ohm stereo),

2x250W (4 Ohm mostkowany), wbudowana zwrotnica

1699

Alpine MRD-M1005

monofoniczny, moc maksymalna 1x1800W (2 Ohm), korektor parametryczny, filtr poddźwiękowy, zwrotnica zmienna

3999

Pioneer GM-5300T

2-kanałowy z możliwością mostkowania, moc maksymalna

2x75W lub 1x300W

749

Pioneer PRS-D400

4-kanałowy z możliwością mostkowania, moc maksymalna

4x150W lub 2x600W

1529

Pioneer PRS-D5000

monofoniczny, moc maksymalna 1x3000W (2 Ohm),

1x1500W (4 Ohm)

3549

DLS CA-22

2-kanałowy, moc maksymalna 2x50W (2 Ohm), 2x100W

(2 Ohm),

filtr LP 50-500 Hz, filtr HP 15-500 Hz

749

DLS A1 -

The Mini Stereo

2x30W (4 Ohm), 2x80W (2 Ohm), filtr LP OFF/70/90 Hz,

filtr HP 20-200 Hz

1499

DLS A4 -

The Big Four

4x50W (4 Ohm), 4x145W (2 Ohm), filtr przód: LP 20-125 Hz,

HP 20/60-200/600 Hz; tył: LP 45/90 -200/400 Hz,

HP 20-200 Hz

3699

Źródło: www.essa.com.pl

 

Przykładowe ceny głośników

 

Nazwa

Rodzaj zestawu

Cena (zł)

DLS B6

dwudrożny, głośnik niskotonowy średnica 16,5 cm; głośnik wysokotonowy tweeter

1,6 cm; moc 50W RMS/80W max

399

DLS R6A

dwudrożny, głośnik niskotonowy średnica 16,5 cm; głośnik wysokotonowy 2 cm; moc 80W RMS/120W max

899

DLS DLS R36

trójdrożny, głośnik niskotonowy średnica 1

6,5 cm; głośnik średniotonowy 10 cm, głośnik wysokotonowy 2,5 cm; moc 80W RMS/120W max

1379

Pioneer TS-G1749

dwudrożny, średnica 16,5 cm, moc 170W

109

Pioneer TS-A2511

trójdrożny system, średnica 25 cm, moc 400W

509

PowerBass S-6C

dwudrożny, głośnik niskotonowy średnica 16,5 cm; moc RMS 70W/210W max

299

PowerBass 2XL-5C

dwudrożny, głośnik niskotonowy średnica

13 cm; głośnik wysokotonowy 2,5 cm; moc RMS 70W/140W max

569

Źródło: www.essa.com.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty