Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Dayton na zimę

Data publikacji: Autor: mr

 Opony Dayton dopiero w lutym tego roku zostały oficjalnie wprowadzone na polski rynek. Były to opony letnie o symbolach bieżnika D100 oraz D200. Nowością, która trafia teraz do polskiego kierowcy jest opona zimowa DW500.

Nowa opona nowej marki

Opony Dayton dopiero w lutym tego roku zostały oficjalnie wprowadzone na polski rynek. Były to opony letnie o symbolach bieżnika D100 oraz D200. Na podstawie badań marketingowych szacuje się, że już ok. 5 procent opon na tzw. rynku wtórnym w naszym kraju sygnowanych jest nazwą Dayton.

Nowością, która trafia teraz do polskiego kierowcy jest opona zimowa DW500. Dayton Winter 500 oferowana jest w rozmiarach od 135/80R13 do 205/55R16. W tym przedziale mieszczą się opony do najbardziej popularnych samochodów na naszych drogach, ale też z klasy średniej (np. VW Passat czy Renault Laguna II).

Dayton DW500 oferuje wszystkie najważniejsze technologie wymyślone dla poprawienia przyczepności podczas jesienno-zimowych podróży, m.in. kierunkowy wzór bieżnika, specjalną mieszankę składników (z wysokim udziałem krzemionki) zwiększającą przyczepność i sterowność opony na mokrej nawierzchni oraz przy niskich temperaturach, lejkowate rowki bieżnika zmniejszające ryzyko aquaplaningu oraz dużą ilość nacięć Zig Zac na klockach bieżnika, które zapewniają przyczepność na śliskiej nawierzchni.

Cała produkcja opon Dayton na europejski rynek pochodzi z zakładów zlokalizowanych na Starym Kontynencie. Jeden z nich znajduje się Poznaniu i jest jedną z dwóch najnowocześniejszych fabryk koncernu na świecie (!).

? Niezależna firma oponiarska Dayton powstała w latach 20-tych. W połowie ub. wieku przejęta została przez Firestone, a w 1989 roku obie te firmy zostały włączone w skład giganta Bridgestone. Drugą młodość marki Dayton można datować od 1996 roku, kiedy to uznano ją za jedną z trzech - obok Bridgestone oraz Firestone - oficjalnie reprezentujących koncern. Wtedy też przyjęto w firmie, nieco umowny, podział na produkty dostarczane na potrzeby wyczynowego sportu. Bridgestone daje nazwę oponom dostarczanym do wyścigów Formuły 1, w wyścigach NASCAR używane i promowane są opony Firestone, natomiast w niższych, ale nie mniej popularnych klasach pojawiają się opony Dayton.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości