Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 38934 opinie. Oceń swoje auto Zamknij

Samochody / Porównania

Honda Accord kontra Nissan Primera

Data publikacji: Autor: Ryszard Polit

fot. Honda Liczne grono zwolenników samochodów japońskich może być ukontentowane. Accord i Primera to najnowocześniejsze samochody w swojej klasie. Europejska konkurencja znowu została nieco w tyle

.

 

Cechy szczególne

 

fot. Honda Cechami szczególnymi Primery są odważny, jak na Nissana, design nadwozia, skomplikowany panel sterujący i ... kamera.

 

Honda stawia na nowoczesne silniki, układ zawieszenia i ...ciszę we wnętrzu.

 

Obaj konkurenci w wersji sedan mają zbliżony rozstaw osi.

Na tylnej kanapie więcej miejsca jest w Nissanie, nisko opadająca linia dachu w Accordzie powoduje pewien dyskomfort podróżowania.

 

 

fot. Nissan Nissan stawia na komputerową nowoczesność.

We wnętrzu Primery zainstalowano futurystyczny panel sterujący umieszczony nad konsolą środkową (zdj. obok) .

Za pomocą przycisków i pokręteł reguluje się pracę klimatyzacji, systemu audio, komputera pokładowego oraz zintegrowanego telefonu komórkowego.

Bez przeczytania instrukcji nie da się tego obsługiwać, a w czasie jazdy to wręcz ryzykowne zajęcie. Małe przyciski naciska się palcami prawej ręki, osoby grające na instrumentach klawiszowych są w uprzywilejowanej sytuacji.

 

Kolejną atrakcją Nissana jest umieszczona z tyłu kamera, pomagająca podczas parkowania, przekazywany przez nią obraz można oglądać na wyświetlaczu. W Accordzie nie ma kamery i zachowano tradycyjny układ dźwigienek i przełączników, dzięki czemu bez czytania instrukcji można włączyć klimatyzację.

 

Silnik

 

fot. Honda Wybrany do porównania 4-cylindrowy silnik Primery ma pojemność 2,0 l i uzyskuje moc 140 KM. Ma 16 zaworów, układ zmiennych faz rozrządu, a w celu zmniejszenia drgań i poprawy kultury pracy wyposażono go w wałki wyrównoważające.

W Hondzie pracuje silnik o tej samej pojemności, jednak moc ma większą – 15 KM. Wyższą moc uzyskano dzięki rewelacyjnemu układowi zmiennych faz rozrządu i skoków otwarcia zaworów (i-VTEC).

W zależności od obciążenia i obrotów jednostki napędowej ulegają zmianie czasy otwarcia zaworów ssących i dolotowych, a także skok ich otwarcia.

 

fot. Nissan Co ma z tego kierowca?

Znakomitą dynamikę i natychmiastową reakcję silnika na naciśnięcie pedału przyspieszenia oraz niższe zużycie paliwa.

 

Silnik Hondy zużywa w mieście o ponad litr paliwa mniej niż Nissan.

 

Obie jednostki napędowe wymagają utrzymywania wysokich obrotów, są jednak dość elastyczne.

Z pomiarów wynika, że Accord jest nieco szybszy od Primery, ale różnice są minimalne.

 

Wrażenia z jazdy

 

fot. Honda Największym zaskoczeniem podczas jazdy Accordem jest cisza panująca we wnętrzu. Do tej pory produkty Hondy słynęły raczej z wysokiego poziomu głośności. W porównaniu z Primerą Accord jest o połowę cichszy.

Oba auta mają bardzo dobre własności jezdne. W odróżnieniu od wielu europejskich konkurentów Accord nie ma z przodu kolumn McPhersona, co w pełni popieramy. Nie wdając się w szczegóły techniczne - z przodu i z tyłu zawieszenie jest wielowahaczowe.

Dzięki stosunkowo dużemu rozstawowi osi i konstrukcji zawieszenia, obaj konkurenci nie mają problemów z szybkim pokonywaniem zakrętów.

 

fot. Nissan Podsumowanie

 

Primera i Accord to nowoczesne pojazdy o zbliżonych wymiarach zewnętrznych, wyróżniające się nowoczesnymi jednostkami napędowymi i dobrymi własnościami jezdnymi. Oba są dobrze wyposażone, a wyższa cena Primery wynika z standardowego wyposażenia samochodu w układu stabilizacji toru jazdy ESP oraz kamerę.

Ze względu na nieco skomplikowany układ sterowania Primera jest mniej przyjazna użytkownikowi niż Honda.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Honda Accord zdjęcia

Honda Accord dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Honda Accord Cena

Części dla marki Honda

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

469 zł