Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Jak jeździć po śniegu? Płynnie i bez gwałtownych manewrów

Data publikacji: Autor: Jerzy Stobiecki

Czytasz ostatnią stronę tego artykułu.

Mniejsza prędkość, większe odstępy i przewidywanie sytuacji na drodze to klucz do bezpiecznej jazdy zimą

Fot. Tadeusz Klocek

Spokojne ruszanie

Zimą częściej niż marznący deszcz pada śnieg. Na początku grudnia biały puch zasypał cały kraj. Jazda podczas śnieżycy zazwyczaj jest łatwiejsza niż w warunkach gołoledzi. – Padający śnieg zapewnia znacznie lepszą przyczepność, niż warstwa lodu. Poza tym kierowcy widząc, że pada śnieg, automatycznie zwalniają – wyjaśnia Marcula.

Podczas opadów śniegu oraz gołoledzi powinniśmy zwiększyć dystans pomiędzy poprzedzającym nas samochodem. Ruszając płynnie i powoli dodajemy gazu, aby uniknąć poślizgu. Zalecane jest startowanie z drugiego biegu, dzięki temu na koła przenoszony jest mniejszy moment napędowy. Gdy musimy zwolnić, hamujmy silnikiem, pamiętając jednak, że zbyt szybka redukcja biegu, a w efekcie wprowadzenie silnika na wysokie obroty może także doprowadzić do poślizgu. Korzystajmy z odpowiednio przełożenia także podczas pokonywania wzniesień. Przy podjeździe powinnyśmy użyć wyższego biegu, w trakcie zjazdu, zredukować bieg na niższy, aby zachować kontrolę nad pojazdem.

Bez gazu w podłodze

Jeśli przytrafi się nam zaparkować w zaspie, nie panikujmy. Spróbujmy spokojnie wyjechać, ruszając na przemian do przodu i do tyłu, co pomoże rozgarnąć śnieg spod kół i nie zerwać przyczepności. Wiele osób popełnia błąd i wciska maksymalnie pedał gazu. To powoduje, że koła kręcą się w miejscu, a samochód jeszcze bardziej zakopuje się w śniegu.

Śnieg usuwamy dokładnie

Kłopoty sprawić mogą wycieraczki. Śnieg rozpuszcza się padając na nagrzana szybę, a następnie woda zamarza na piórach. W tej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest zatrzymanie się i oczyszczenie wycieraczek. Przed wyruszeniem w drogę powinniśmy oczyścić nie tylko szyby, ale i cały samochód. Zwiewany z samochodu przez pęd powietrza śnieg ogranicza widoczność innym użytkownikom. W czasie manewrów śnieg może zsunąć się z dachu, powodując zagrożenie. Poza tym policjanci mogą ukarać nas za jazdę nieodśnieżonym samochodem.

O czym pamiętać?

W czasie jazdy podczas gołoledzi lub śnieżycy nie wolno gwałtownie:

  • przyspieszać,
  • hamować,
  • zmieniać kierunku jazdy.

Należy zachować ostrożność, zmniejszyć prędkość, zwiększyć odległość od poprzedzającego pojazdu, w razie potrzeby hamować pulsacyjnie (jeśli auto nie posiada systemu ABS).

W trudnych, zimowych warunkach łatwo o błąd, dlatego starajmy się także zwracać uwagę na innych uczestników ruchu i przewidywać ich zachowania. Pamiętajmy także o tym, że padający gęsty śnieg, podobnie jak mgła odbija i rozprasza światło, dlatego podczas śnieżycy lepiej stosować światła przeciwmgielne niż drogowe.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • bolek (gość)

    pierwsze podstawa trzeba samochod przygotowac. bo na letnich oponach z hamulcami zwalniajacymi to zaliczanie zasp gwarantowane ;) Ja pierwsze od czego jesien zaczalem zostawilem samochod w warsztacie zeby mi klocki i tarcze delphi zamontowal, pozniej od razu wulkanizator. Teraz zdaje sie na swoja umiejetnosc jazdy zima. Oby i w tym roku bez kolizji

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości