Jak oszczędnie i bezpiecznie podróżować podczas letnich podróży?

(ip)
Odpowiednie przygotowania do letniego wyjazdu nie powinny ograniczać się wyłącznie do zadbania o własną kondycję fizyczną. Na specjalną „dietę” należy również wysłać swój samochód, co pozwoli zaoszczędzić pieniądze podczas wakacyjnego wyjazdu oraz cieszyć się bezpieczną i komfortową podróżą.

W obliczu wzrastających cen paliw, eksperci Chevroleta przygotowali kilka porad, które pomogą zaoszczędzić pieniądze na

Fot: Chevrolet
Fot: Chevrolet

paliwie podczas wakacyjnych podróży:

Zrzuć wagę
Fakt: W kwestii oszczędzania paliwa liczy się nie tylko pokonany dystans, ale również obciążenie pojazdu i sposób jego eksploatacji. Przewożenie w samochodzie ciężkich przedmiotów przyczynia się do zwiększenia zużycia paliwa. Należy pamiętać, że każde dodatkowe 100 kilogramów obciążenia to spalanie wyższe o około 0,5 litra na 100 kilometrów, a w jeszcze większym stopniu dotyczy to niewielkich samochodów.

Wskazówka: Przed wyruszeniem w podróż usuń z samochodu wszystko, co zbędne. Jeśli przez cały rok wozisz w bagażniku sprzęt sportowy – kije golfowe czy łyżworolki – wyjmij go, jeśli nie planujesz go używać. Zestaw kijów golfowych może ważyć nawet 15 kilogramów*, wózek dziecięcy 11,5 kilograma**, a hulajnoga 1,5 kilograma***. Nie zapomnij też pozbyć się skrobaczki do szyb i łańcuchów śnieżnych, których używałeś zimą!

Pakuj z głową
Fakt: Odpowiednie rozłożenie bagaży w samochodzie gwarantuje płynną podróż i przyczynia się do obniżenia zużycia paliwa. Spontaniczne wycieczki zwykle oznaczają szybkie i chaotyczne pakowanie potrzebnych rzeczy w bagażniku auta. Tak naprawdę, ciężkie przedmioty powinny zawsze być umieszczane na samym spodzie bagażnika i dosuwane aż do oparć tylnych siedzeń. Lżejsze rzeczy powinny z kolei jak najściślej wypełniać przestrzeń pomiędzy ciężkimi bagażami.

Wskazówka: Nigdy nie pakuj bagaży powyżej krawędzi oparć tylnych siedzeń, aby uniknąć sytuacji, w której podczas gwałtownego hamowania bagaże przedostają się do kabiny pasażerskiej, stwarzając zagrożenie dla podróżujących. Większość samochodów jest wyposażonych w siatkę oddzielającą bagażnik od przedziału pasażerskiego, która zapobiega takim sytuacjom. Ważne też, aby trójkąt ostrzegawczy, apteczka i kamizelka odblaskowa były przechowywane w łatwo dostępnym miejscu!

Uważaj na bagażnik dachowy
Fakt: Przewożenie bagaży na dachu samochodu zwiększa zużycie paliwa – załadowany bagażnik dachowy oznacza spalanie wyższe o 5 procent. Potrzeba około 25% z każdego zużytego litra paliwa, aby pokonać opory powietrza. Należy więc pamiętać, żeby zdemontować bagażnik dachowy po zakończeniu sezonu.

Wskazówka: Puste boksy na narty i deski snowboardowe wpływają negatywnie na aerodynamikę pojazdu, obniżając jego prędkość, co zwiększa zużycie paliwa. Po zakończeniu sezonu należy też zdemontować relingi dachowe, które zwiększają zużycie paliwa o 2-3 procent.

Prowadź płynnie
Fakt: Płynna jazda może obniżyć zużycie paliwa nawet o 20 procent. Łagodne przyspieszanie i utrzymywanie stałej prędkości jazdy jest lepsze z punktu widzenia wydajności jazdy, niż stałe przyspieszanie i zwalnianie. Uwaga: zużycie paliwa wzrasta wraz ze wzrostem prędkości jazdy.

Wskazówka: Jeśli samochód jest wyposażony w tempomat, należy go używać! Tempomat zawsze wybiera najlepsze przełożenie automatycznej skrzyni biegów i ustawienie przepustnicy.

Hamuj wydajnie
Fakt: Każdorazowe wciśnięcie hamulca oznacza utratę energii wykorzystanej do rozpędzenia pojazdu. Nie należy więc niepotrzebnie hamować.

Fot: Chevrolet
Fot: Chevrolet

Wskazówka: Prowadź samochód w równym tempie i utrzymuj odpowiednią odległość od poprzedzającego pojazdu, aby uniknąć konieczności nagłego hamowania. Podczas zjazdów ze wzniesienia utrzymuj lub redukuj prędkość biegami, a nie hamulcami. Nie przełączaj też skrzyni biegów w położenie neutralne.

Podróżowanie „na chłodno”
Fakt: Otwieranie okien podczas jazdy autostradą zwiększa ciśnienie powietrza w kabinie pasażerskiej i powoduje powstanie „efektu spadochronu”, który spowalnia samochód i przyczynia się do zwiększenia zużycia paliwa.

Wskazówka: Otwarcie okna dachowego, opuszczenie bocznych szyb i przejażdżka po mieście to fajna sprawa, ale wszystko to wpływa na zużycie paliwa. Otwarcie okna ma sens do prędkości maksymalnie 30 km/h – powyżej tej prędkości należy zamknąć wszystkie szyby, a wtedy, gdy jest to konieczne, włączyć klimatyzację.

Regularny serwis
Fakt: Silnik to dusza Twojego samochodu, więc musisz zadbać o jego stan. Ze względu na wyższe obciążenie pojazdu podczas wakacyjnych wycieczek, należy odpowiednio dostosować ciśnienie w oponach, ponieważ to właśnie opony mają bezpośredni wpływ na zużycie paliwa. Niższe od rekomendowanego przez producenta ciśnienie w oponach oznacza bardziej wytężoną pracę silnika podczas skręcania przednich kół.

Wskazówka: Utrzymuj swój samochód w czystości i dopilnuj, aby wloty powietrza nie były zapchane. Pozwól swojemu silnikowi oddychać „pełną piersią”. Często myj auto, a w szczególności miejsca wokół kół i pod błotnikami – może tam gromadzić się dużo błota. Regularnie wykonuj przeglądy. Używaj rekomendowanego oleju i płynu chłodzącego, często sprawdzaj poziom wszelkich płynów i czyść filtry. Nigdy nie odkładaj na później zmiany opon na letnie/zimowe – jazda na zimowych oponach latem zwiększa zużycie paliwa.

„Badania przeprowadzone przez inżynierów odpowiedzialnych za projekt Chevroleta Cruze dowodzą, że kierowcy mogą zaoszczędzić do 40% wydatków na samochód, stosując się do tych wskazówek. Co więcej, wyniki naszych badań pokazują, że w dobrze przygotowanym samochodzie kierowca może przejechać o 25% dłuższy dystans na jednym litrze paliwa, niż zwykle. Wszystko to oznacza oszczędność pieniędzy przy dystrybutorze”, mówi Ian Halleran.

* GolfMagic.com, 'Baggage charges: A golfers' guide'
** Phil & Teds classic pushchair, www.philandteds.com
*** Mookie Mini Street Cruz II Tri-Scooter

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty