Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Raporty

Jakie będą barwy lakierów samochodów w przyszłości? Raport

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. Ford „Come closer“ – podejdźcie bliżej, to motto raportu na temat globalnych trendów kolorystycznych, przygotowanego przez międzynarodowy zespół projektantów BASF Coatings. Eksperci od kolorów z Ameryki Północnej i Południowej, Azji oraz Europy przeprowadzili szeroko zakrojone badania tendencji i trendów kolorystycznych na całym świecie.
 "Come closer" -  podejdźcie bliżej, to motto raportu na temat globalnych trendów kolorystycznych, przygotowanego przez międzynarodowy zespół projektantów BASF Coatings. Eksperci od kolorów z Ameryki Północnej i Południowej, Azji oraz Europy przeprowadzili szeroko zakrojone badania tendencji i trendów kolorystycznych na całym świecie.

Jedno jest pewne: nie ma jednego, globalnego trendu. Po raz pierwszy jednak Fot. Ford pojawiają się wspólne wszystkim ludziom na całym świecie tematy, które będą miały wpływ na kolorystykę samochodów. Nie oznacza to jednak, że podobne kolory będą dominować na wszystkich kontynentach, bo ludzie z różnych regionów świata mają często różne sposoby postrzegania kolorów, co jest uwarunkowane kulturowo.

CZYTAJ TAKŻE

Jak dbać o lakier samochodu latem

Lakier sam załata zadrapania


Jakie kolory będą w przyszłości dominować na naszych ulicach? I jakie przemiany społeczne leżą u ich podstaw? Projektanci zidentyfikowali cztery podstawowe trendy:

Ekologia i luksus to nie sprzeczność
Działania w celu ochrony środowiska podejmowane są na całym świecie. Przy czym widoczne jest odchodzenie od akcjonizmu ekologicznego na rzecz realnych działań. Cele ekologiczne mają coraz większe znaczenie, bo ludzie w coraz wyraźniej dostrzegają pozytywne skutki działań na rzecz ochrony środowiska. Powoduje to zmianę wizerunku ekologii w oczach społeczeństw. Dobrobyt, a nawet luksus nie są już postrzegane jako sprzeczne z ekologią. Przeciwnie, myślenie i działania proekologiczne znajdują uznanie i szerokie przyzwolenie społeczne.

Fot. Nissan Łączenie luksusu ze świadomością ekologiczną widoczne jest już w kolorystyce lakierów w Europie. Nadal utrzymuje się trend brązu. Ziemiste odcienie odzwierciedlają nową świadomość ekologiczną. W połączeniu z subtelnym lub mocno zredukowanym połyskiem powstaje nowe oblicze „zielonego luksusu”. Również odcienie indygo, miętowy lub złamanej bieli reprezentują ten trend kolorystyczny.

Symbioza między człowiekiem a technologią
Współczesny świat jest zdominowany przez szybki postęp technologiczny. Technologie przyszłości zmieniają dzień powszedni, stając się naturalnymi towarzyszami człowieka. Człowiek i technologia coraz bardziej się do siebie zbliżają.

Kolory tego trendu sprawiają wrażenie bardzo sztucznych, ale z drugiej strony w dużym stopniu opierają się na człowieku – na przykład kolor cielistego srebra. Nowe kierunki kolorystyczne odzwierciedlają fascynującą unikalność. Należą do nich przykładowo błękit LED, świetlisty turkus, połyskująca czerń czy jasna czerwień – kolory te zobaczymy w przyszłości na drogach Europy. Techniczny charakter podkreślają tu zwłaszcza lakiery matowe.

Podkreślenie unikalności
Innym ważnym trendem jest indywidualizm. Wielu ludzi chce zbliżyć się do istoty swojej osobowości i rozwija się coraz bardziej indywidualnie, aczkolwiek w ramach pewnego kolektywu. Dlatego pragnienie wyróżnienia się z tłumu i wyrażenia swojej indywidualności staje się coraz ważniejsze.

W kolorach wyraża się to poszukiwaniem odcieni zupełnie nowych i unikalnych. Czegoś, czego do tej pory jeszcze nie było.  Tu królować będą odcienie beżu i beżowych szarości, ale możliwe są również odcienie morelowe i różowe. Szczególną uwagę zwracają różne odcienie złota, które mogą sięgać nawet odcienia czerwonozłotego.

Europa: Różnorodność ludzi i kolorów
Aktualnie dyskutowane tematy w społeczeństwach krajów Europy to przede wszystkim migracja, różnorodność i tożsamość kulturowa. Stary Kontynent zmienia się. W parze z kulturową różnorodnością idzie również nowa kolorystyka.

Bazując na różnych odcieniach brązu z subtelnymi efektami, które nawiązują do domowego ogniska i własnych korzeni, trend rozwija się również w kierunku egzotycznych, mocnych i jaskrawych kolorów, takich jak żółty, fioletowy i szmaragdowy. Fuzja znanego z nowym jest szczególnie widoczna w nowych odcieniach koloru bzu, które zanurzono w jednolitej, znanej szarości.

Fot. Brabus CZYTAJ TAKŻE

Czy warto dopłacać za lakier metalizowany?

Jak zatuszować uszkodzenie lakieru?


Prognozy trendów opracowywane przez projektantów BASF jak dotąd się sprawdzają. Już w 2005 projektanci tej firmy zapowiadali dominację brązu i bieli i rzeczywiście samochody w tych kolorach coraz częściej widoczne są na europejskich drogach. Przykładowo w Niemczech odsetek nowo rejestrowanych aut w kolorze białym wynosił w 2010 r. aż 12 procent, a w kolorze brązowym ok. 6 procent, podczas gdy w roku 2009 było to poniżej 2 procent!

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości