Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Kierowco – uważaj na straż miejską

Data publikacji: Autor: (źródło:Creandi.pl)

Fot: Creandi.pl Wśród zadań straży miejskiej na pierwszym miejscu wymieniona została ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych. Kierowcom jednak kojarzy się ona przede wszystkim z jej innym obowiązkiem: czuwaniem nad porządkiem i kontrolą ruchu drogowego. Jakie są uprawnienia straży miejskiej?

Nierzadko można usłyszeć kąśliwe opinie, że straż miejska służy przede wszystkim do gromadzenia pieniędzy, Fot: Creandi.plwspomagających miejski budżet. Spójrzmy na liczby - ponad 168 milionów złotych – to kwota jaka zasiliła lokalne kasy w 2011 roku. Zgodnie z danymi zgromadzonymi przez MSWiA strażnicy miejscy i gminni w 2011 roku dokonali ponad
2 mln 900 tys. interwencji, w wyniku których nałożono ponad 1 mln. 400 tys. mandatów. Najczęstszymi wykroczeniami ujawnionymi przez straże gminne (miejskie) były te przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji. W 2011 roku było ich prawie 1 mln. 800 tys., a strażnicy nałożyli w ich ramach ponad milion mandatów na łączną kwotę ponad 141 milionów zł. Uczestnikom ruchu udzielono też ponad 600 tys. pouczeń. Skoro większość ujawnianych wykroczeń związana jest z ruchem drogowym, warto wiedzieć jakie straż miejska ma uprawnienia.

Uprawnienia straży miejskiej
Strażnik ma prawo do udzielania pouczeń, legitymowania, a także ujęcia osób stwarzających zagrożenie i doprowadzenia ich do najbliższej jednostki Policji. Może dokonywać kontroli osobistej i przeszukiwania bagaży, ale tylko w przypadku uzasadnionego podejrzenia, że dana osoba popełniła czyn zabroniony. Ma prawo zatrzymać pojazd, wylegitymować uczestnika ruchu i wydawać mu wiążące polecenia odnośnie korzystania z drogi lub pojazdu. Straż miejska ma prawo do nakładania grzywien w postępowaniu mandatowym, dokonywania czynności wyjaśniających i kierowania wniosków o ukaranie do sądu. Jej obowiązkiem jest uniemożliwienie prowadzenia pojazdu osobie będącej pod wpływem alkoholu (lub innych środków odurzających) i zaczekanie na przyjazd policji. Straż ma prawo wydawać dyspozycje odholowywania pojazdów i unieruchamiania ich przy pomocy blokady kół, o ile nie będzie to zagrażało bezpieczeństwu. Może również dokonywać kontroli drogowych.

Fotoradary straży miejskiej
Straż miejska może za pomocą fotoradarów przenośnych kontrolować prędkość z jaką poruszają się kierowcy. Istnieją jednak pewne ograniczenia, co do rozstawiania sprzętu pomiarowego. Straż ma prawo ustawić takie urządzenie tylko w obszarze zabudowanym i dopiero, gdy uzyska na to zgodę od miejscowego komendanta policji. - mówi Agnieszka Kaźmierczak z Yanosik.pl - Kontrola musi odbywać się w uzgodnionym czasie i miejscu, które powinno być oczywiście odpowiednio oznakowane. Urządzenie pomiarowe musi także posiadać homologację, w przeciwnym wypadku kierowca nie jest zobligowany do zapłacenia mandatu.  Lokalne media często informują o tym, gdzie w danym tygodniu można spodziewać się kontroli prędkości przeprowadzanej przez straż miejską. Dla tych, którzy nie mają czasu na pozyskanie takich informacji pomocny może okazać się komunikator dla kierowców Yanosik - Nasi użytkownicy mogą ostrzegać się wzajemnie o różnego rodzaju zdarzeniach na drodze, w tym także o kontrolach przeprowadzanych przez różne służby – dodaje A. Kaźmierczak.

Warto pamiętać, że przenośny fotoradar może rejestrować poczynania kierowców także z ukrycia – gdy zostaje on "schowany" w nieoznakowanym samochodzie. Warunkiem jest, by auto nie znajdowało się wówczas w ruchu. Strażnicy miejscy mogą przeprowadzać takie kontrole tylko na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich oraz drogach krajowych w obszarze zabudowanym, z wyłączeniem autostrad i dróg ekspresowych. W przypadku zarejestrowania wykroczenia za pomocą odpowiedniego urządzenia, mogą oni żądać od właściciela pojazdu wskazania osoby, której w określonym czasie powierzył pojazd.

Straż miejska a kontrole
Strażnicy miejscy mogą dokonywać kontroli ruchu drogowego wobec kierujących pojazdami, którzy nie zastosowali się do zakazu ruchu w obu kierunkach oraz naruszających przepisy ruchu drogowego, gdy zostało to zarejestrowane za pomocą urządzeń pomiarowych. Mogą także skontrolować uczestników ruchu drogowego, gdy narusza on przepisy o zatrzymaniu lub postoju pojazdów, o ruchu pieszych, bądź teżo ruchu motorowerów, rowerów, wózków rowerowych, pojazdów zaprzęgowych, o jeździe wierzchem lub pędzeniu zwierząt. Straż miejska posiada również prawo do przeprowadzania kontroli publicznego transportu drogowego na podstawie art. 45 ust. 1 ustawy z dn. 16 grudnia 2010 o publicznym transporcie zbiorowym. Strażnik miejski podejmujący interwencję musi być umundurowany i może działać tylko na obszarze gminy, którą reprezentuje. Ma obowiązek okazania legitymacji służbowej na żądanie kierowcy i poinformowania o powodzie zatrzymania.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • sprawiedliwy (gość)

  przecież SM działa dla naszego dobra i ma znaczący wpływ na poprawę bezpieczeństwa i zahamowanie brawury na polskich drogach ;p

 • Paul (gość)

  tak, przy okazji dbają też o dobro budżetu gminy ;p a budżet indywidualny cierpi, więc za każdym razem jak wyczaję te miśki ze swoimi fotoradarkami klikam w Yanosiku i ostrzegam innych, trzeba się wspierać, w tych trudnych dla kierowców czasach

 • wismar2 (gość)

  Najgorsze w tym wszystkim jest to, że pomimo dużego niezadowolenia kierowców, rozpisujących się nagminnie tabloidów, tak naprawdę nikt z tym nic nie robi. NIK kontroluje, a oni nadal mają się świetnie i mają wszystko w nosie. Kasiorka płynie i gminy są happy. A kierowca jako najniższe ogniwo łańcucha pokarmowego tego całego ustrojstwa płacze, płaci i ogołaca budżet domowy. Ktoś powie, że niech jeździ zgodnie z przepisami, OK. Ale czy przekroczenie prędkości o 20km/h na trzy pasmowym prostym odcinku drogi na którym ograniczenie wynosi 50 lub 60km/h stanowi bardzo duże zagrożenie? Jestem jak najbardziej za tępieniem piratów drogowych, a nie za czepianiem się o drobne wykroczenia zwykłych kierowców. Sytuacja na drodze na drodze zmienia się diametralnie i nawet wprawiony kierowca popełni wykroczenie. Zresztą nie ma takiego kierowcy, który nie popełnia wykroczeń. Ostatnio Kilka gazet sporo pisało na temat pewnych osób w rządu, którzy potrafili w terenie zabudowanym jechać 100km/h.

 • Chmyz (gość)

  Jak sama nazwa wskazuje "Straż Miejska" powinna zajmować się bolączkami mieszkańców a nie tylko ich karać - od karania kierowców jest policja drogowa.

 • renata (gość)

  koledzy kierujący wszelkimi pojazdami przyłączajcie się do ogólnopolskiej akcji : "Pieprzyć radary" i nie dawajcie zarabiać płacąc mandaty, akcjapolega na jeżdżeniu zgodnie z przepisami i ograniczeniami. Bądźmy solidarni ze sobą i pozostawmy pieniądze we włąsnych kieszeniach !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • 000bryan (gość)

  Popieram@renata i@wismar2.SM dla mnie w sensie politycznym jest absolutnie dziś formacją,która została całkowicie zmieniona od momentu początków istnienia do którego została powołana.Odnoszę nieodparte wrażenie,że SM z roku na rok czegoś chce więcej np.broń gładkolufową(!)by przypodobać się policji.Niestety w sprawach interwencyjnych w żadnym razie SM praktycznie nic nie zrobiła a interwencje policji były o niebo skuteczniejsze(bardzo pilnuję gdy chcę mieć jakąś interwencję to tylko byle nie SM!).SM należy bezwłocznie zlikwidować,a sami strażnicy niech idą na początek do koszarów policyjnych by ew. zostać policjantem iSŁUŻYĆ SPOŁECZEŃSTWU W WŁAŚCIWY SPOSÓB.SM=prawie degeneraci, przykro mi o tym mówić bo nie raz widuję jak SM"władczo pastwi"nad mieszkańcami zamiast pomóc albo udają,że coś robią w sprawie albo mówią,że to sprawa dla policji i pytam sobie:to po cholerę SM jest?!(kobiety strażniczki są gorsze jakby chyba z femistycznego punktu widzenia nie lubią mężczyźń-kierowców).

 • ahzwami (gość)

  straż miejska jako taka sama balansuje na granicy prawa.Dlaczego na żadnym forum nikt nie wspomni że nie wolno im używać fotoradarów stacjonarnych których często używają jak choćby w Szczecinku ,a art.129bpkt 4prawo o ruchu drogowym mówi co im wolno na drodze a nie ma tam mowy o urządzeniach stacjonarnych,czyli im nie wolno tego używać,Malo tego art 129g prawo o ruchu drogowym mówi kto może używać fotoradarów stacjonarnych i jest to ITD a a nie straszaki.Moim zdaniem przynajmniej w tym przypadku wyłudzają od nas pieniądze a to ociera się o kodeks karny.Nie mam nic przeciw temu jak zawiniłem żebym poniósł karę ale niech mnie ukaże ktoś kto ma do tego prawo a nie inny przestępca

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości