Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Kierowcy świadomie wybierają polisy AC

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot: Maciej Pobocha To nie cena jest decydującym czynnikiem przy zakupie polisy AC. 54 proc. kierowców wybierając Autocasco w pierwszej kolejności kieruje się zakresem ubezpieczenia – wynika z badania „Polacy o ubezpieczeniach”, przeprowadzonego przez CUK Centrum Ubezpieczeń Komunikacyjnych. Cena najważniejsza jest tylko dla 30,8 proc. kierowców. Czy to znak, że świadomość ubezpieczeniowa Polaków wzrasta?
Zakres ubezpieczenia najważniejszy
Decydując się na zakup polisy komunikacyjnej AC, wyznacznik niskiej ceny Fot: Maciej Pobocha przestaje być już wiodącym argumentem, przemawiającym za wyborem oferty. W tym przypadku najważniejszy dla kierowców jest zakres ubezpieczenia. – „Polscy kierowcy coraz świadomiej poruszają się po rynku ubezpieczeń. Potwierdzają to wyniki badania. Słusznie uważają zakres ubezpieczenia za najważniejszy czynnik przy wyborze polisy AC. Każdy kierowca powinien zapoznać się z OWU, czyli ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Tam znajdziemy najważniejsze informacje dotyczące zakresu polisy, listę wyłączeń czy udział własny w przypadku likwidacji zaistniałej szkody. Dopiero znając te aspekty, możemy porównywać ceny polisy w różnych Towarzystwach Ubezpieczeniowych” – mówi Maciej Kuczwalski, ekspert CUK Centrum Ubezpieczeń Komunikacyjnych.

Sytuacja jest odwrotna w przypadku polisy obowiązkowej OC. Jak pokazuje badanie, przy wyborze tego ubezpieczenia kierowcy skłaniają się ku cenie, jaką przyjdzie zapłacić im za składkę. – „Dla 70 proc. kierowców, kupujących ubezpieczenie OC, najważniejsza jest cena. Zakres polisy OC jest regulowany prawem i w każdym Towarzystwie musi być taki sam, ale ceny polis OC mogą różnić się, w zależności od danego ubezpieczyciela, nawet o kilkaset złotych. Większość kierowców ma tego świadomość - to bardzo dobry znak dla rynku” - mówi Maciej Kuczwalski.

Kierowcy boją się kradzieży
Obawa przed kradzieżą auta, uszkodzeniami spowodowanymi przez wandali oraz pewność, że w przypadku zaistniałej szkody, ubezpieczyciel wypłaci im odszkodowanie – to główne motywy, dla których polscy kierowcy decydują się na wykupienie polisy AC. Na wszystkie te trzy czynniki wskazało po około 65 proc. badanych.

Statystyki pokazują, że łupem złodziei padają najczęściej modele ze średniej klasy, głównie auta niemieckie - VW Golfy i Passaty. W ubiegłym roku skradziono ponad tysiąc aut każdego z tych modeli. Jak podkreśla ekspert CUK, polisa Autocasco wiąże się z poczuciem bezpieczeństwa i przydaje się nie tylko w razie wypadku drogowego, ale również w przypadku kradzieży.
Z kolei połowa kierowców, którzy nie zdecydowali się na zakup polisy AC, uważa, że koszty tego typu ubezpieczenia są za wysokie. Jednak AC nie zawsze musi być drogie. – „Wysokie ceny polis AC to stereotyp, który skutecznie odstrasza kierowców. Jednak Autocasco wcale nie musi mocno uszczuplić naszego portfela. Przykładowo polisa dla 5-letniego VW Golfa, w zależności od zakresu ubezpieczenia, na który się zdecydujemy, może kosztować nas ok. 700 - 1000 zł. Koszty AC możemy jeszcze dodatkowo zmniejszyć, decydując się na zakup Autocasco w pakiecie z polisą OC” – mówi Maciej Kuczwalski.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • car (gość)

  Teraz takie czasy, że każdy zanim wyda złotówkę dwa razy się zastanowi. Trzeba porównywać i wybierać najtańsze, bo naparwdę moża sporo zaoszczędzić.

 • Marcelo

  to nei sztuka kupić tanie ubezpieczenie, a później żałować, bo w niektórych sytuacjach okaże się bezużyteczne. :) Zakres to podstawia, a jak chce się na cenie ugrać, to lepiej oferty w multiagencji porownać

 • Jeremi82

  przy OC cena się liczy bo zakres jest ustawowo ustalony, inaczej jest przy AC. Ostatnio się nieźle napociłem zeby tanie AC kupić (chciałem przed euro zdążyć). Kupiłem w końcu w cuk, bo ostatnio głośno o nich. Mają szybki system do wyliczania w pół godziny miałem polisę

 • Pinokio (gość)

  wiadomo, ze jak malo placisz, to i nie dostajesz za dużo, ale można tez wybrac dobrze i nie wydac furmanki pieniedzy. Ja wybieralem u znajomej pani agent. Uzywane auto ubezpieczyłem w Liberty, bo wyszlo mi nieźle - cena i zakres.

 • czytelnik (gość)

  płacac niska kwote za ubezpieczenie AC. Trzeba sie liczyc ze w szkodzie jest WKŁAD WLASNY!!! oczytwiscie przy wycenie ubezpieczyciela.A liczac dokladniej to udzial własny to usuniecie szkody prawie w wartosci jaka by zapłacic zaprzyjaznionemu warsztatowi. Płacac wysaka składke warto policzyc czy np w 4 x takie skłądki nie kupimy drugiego bez prawa rej. auta na czesci.

 • Swift (gość)

  Jak się ma auto wysokiej klasy, nie ma co oszczędzać na oc. Tylko wiadomo, trzeba się dobrze zastanowić nad wyborem firmy. Przykładowo miałem stłuczkę w styczniu, dopiero teraz dostałem kasę z odszkodowania od compensy. Kasa spoko, jestem zadowolony, tylko bez sensu, że dopiero teraz.

 • Igor (gość)

  No to troche se poczekałeś, ja akurat miałem wypłacone szybko nie mam co narzekać.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości