Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Koronawirus. Przekroczenie granicy. Kto nie musi wypełniać kart lokalizacyjnych?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / GITD / DE RTL TV / x-news

Fot. Andrzej Szkocki Decyzją Ministra Zdrowia osoby wjeżdżające do Polski zwolnione z obowiązkowej kwarantanny nie muszą wypełniać karty lokalizacyjnej w trakcie kontroli na granicy.

Dotyczy to m.in. osób przekraczających granicę w ramach wykonywania czynności zawodowych w państwie sąsiadującym przez osobę wykonującą czynności zawodowe w tym państwie, w tym będącą kierowcą obsługującym pojazd samochodowy w transporcie drogowym.

Zmiana zostaje wprowadzona na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 marca 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (link do rozporządzenia: http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/478 ).

W pozostałych przypadkach, osoby przekraczające granicę powinny wypełnić karty lokalizacyjne. Zebrane w ten sposób dane będą służyły m.in. służbom sanitarnym  do kontaktu z osobami odbywającymi kwarantannę.

Inspekcja Transportu Drogowego przypomina przewoźnikom i operatorom o konieczności wyposażania kierowców w formularze lokalizacyjne. Przewoźnicy autokarowi powinni również w miarę możliwości przekazać karty lokalizacyjne również pasażerom. Wypełnienie karty lokalizacyjnej jeszcze przed dojazdem do punktu granicznego, przyspieszy i ułatwi przebieg kontroli.

Zobacz także: Felgi. Jak o nie zadbać?

Zebrane w ten sposób dane posłużą służbom sanitarnym do szybkiego kontaktu z osobami odbywającymi kwarantannę lub w razie stwierdzenia ryzyka zarażenia koronawirusem.

Pobierz formularz karty lokalizacyjnej przed wjazdem do Polski

Kartę kierowcy wersja polska i angielska pobierzesz TUTAJ.

Kartę pasażera wersja polska i angielska pobierzesz TUTAJ

 

Kartę kierowcy wersja polska i ukraińska pobierzesz TUTAJ.

Kartę pasażera wersja polska i ukraińska pobierzesz TUTAJ

 

Kartę kierowcy wersja polska i rosyjska pobierzesz TUTAJ

Kartę pasażera wersja polska i rosyjska pobierzesz TUTAJ

 

Kartę kierowcy wersja polska i niemiecka pobierzesz TUTAJ

Kartę pasażera wersja polska i niemiecka pobierzesz TUTAJ

Sytuacja na przejściach granicznych

Mimo otwarcia kolejnych przejść granicznych, czas oczekiwania na przejeździe w Jędrzychowicach nadal jest długi. Według polskich służb granicznych, dziś sięga 6 godzin. Korek na granicy ciągnie się na wiele kilometrów. Kierowcom na niemieckiej autostradzie nr 4 pomagają lokalne służby oraz wolontariusze. Dostarczają oni oczekującym na przekroczenie granicy m.in. wodę, jedzenie i słodycze.

Od środy (18.03) otwarte są dodatkowe przejścia graniczne, między innymi w Olszynie na granicy z Niemcami, ale te osoby, które już stanęły w korku w Jędrzychowicach, nie mają możliwości zawrócenia.

UWAGA!

W związku z rozwojem sytuacji epidemiologicznej MSZ uruchamia infolinię dotyczącą możliwości przekraczania granic państw. Numer infolinii: +48 22 523 8880

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości