Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Koronawirus w Polsce a jazda rowerem. Czy można jeździć rowerem po ulicy? Po lesie?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot, Tomasz Czachorowski Niecodzienna sytuacja związana z epidemią nasuwa nam wiele pytań. Duża część osób korzysta z rowerów i ma wiele wątpliwości.

Czy to oznacza, że nie wolno wyjść z domu na rowerową wycieczkę? Teoretycznie zakazu nie ma, ale minister zdrowia Łukasz Szumowski zachęca, aby ograniczyć aktywność fizyczną do minimum. Należy unikać miejsc, gdzie gromadzą się ludzie i nie narażać się na ryzyko zachorowania.

Przepisy pozwalają wychodzić z domu m.in. w celu realizacji niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć np. jednorazowe wyjście w celach sportowych. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych oraz o tym, że powinniśmy uprawiać sport w grupie maksymalnie dwuosobowej.

Do 11 kwietnia obowiązuje zakaz przemieszczania się z wyjątkami:

• dojazdu do i z pracy (dotyczy to także zakupu towarów i usług związanych z zawodową działalnością),
• wolontariatu na rzecz walki z COVID-19 (dotyczy to pomocy osobom przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu),
• załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego (do czego zalicza się np., niezbędne zakupy, wykupienie lekarstw, wizyta u lekarza, opieka nad bliskimi)

W tych celach możemy przemieszczać się rowerem bez żadnych konsekwencji. Przypominamy, że miejskie wypożyczalnie rowerów nie działają, a osoby poniżej 18. roku życia, muszą przebywać pod opieką rodziców.
 
 
W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo, w związku ze stanem epidemii po rekomendacji Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, od 3 kwietnia do 11 kwietnia br. włącznie, Lasy Państwowe wprowadzają tymczasowy zakaz wstępu do lasu. Zamknięte pozostają też parki narodowe, plaże, bulwary. Na tych terenach nie można poruszać się rowerem.

Za złamanie zakazu przemieszczania się grozi kara od 5 do 30 tys. zł. Za naruszenie zasad kwarantanny grozi kara pieniężna wynosząca do 30 tys. zł. Zaś za naruszenie zakazu zgromadzeń grozi kara od 10 do 30 tys. zł. - Każda sprawa, każda kontrola, każda interwencja -  są inne i oceniane przez policjanta na miejscu. Nie da się "gdybać" i odnosić ogólnikowo - wyjaśnia Biuro Prasowe Komendy Głównej Policji.

To tutaj jest produkowany Volkswagen ID.3

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • To jest takie PiSiorskie (gość)

  A niby jak parówy cię złapią jak rowerami nie jeżdżą ?

 • Ryszard Węgliński (gość)

  nie wolno kusić losu

 • Ryszard Węgliński (gość)

  Trzeba przeszczegać silnych zasad higieny osobistej i przeszczegać zakazu nie wychodząć z domu.

 • snickers (gość)

  Rysiu - zacznij ogladac szkole w tvp bo z polszczyzna u Ciebie krucho ;]

 • gość (gość)

  Panie Ryszardzie, czeba tesz przeszczegać zasad ortografii

 • Wyborny (gość)

  To wyborca pisu, wiec co sie dziwicie jego pisownia? PiSownia- przypadek? Nie sadze.

 • Twix (gość)

  snickers może lepiej niech przestanie oglądać

 • Rowerzysta (gość)

  Ktoś dostał mandat za jazdę?

 • Jasnowidz (gość)

  A mnie się wydaje, że Rysiek to raczej wyborca opozycji, bo nie wie co mówi, a i z pisownią kiepsko

 • Ten typ (gość)

  Dajcie już spokój z tym wirusem. I tak 70 % ludzi się zarazi. Trzymać odległości w autobusie, sklepie a w kołchozie na 3 zmiany z setką innych obcych ludzi z jedną toaletą to jest dobrze? Kpina

 • Dziadek (gość)

  Zakaz wstępu do lasu ale czy rowerem można

 • zett (gość)

  Smieszne te określenia: "rekomendacje", zalecenia, itd. Przecież to nie są dobre rady, to po prostu są zakazy. Jeśli wyjedziesz rowerem nie do pracy- zapłacisz mandat. Wyjdziesz bez powodu na spacer piechotą- zapłacisz mandat. Nawet w stanie wojennym można było w dzień spacerować. rząd nazywa to "obostrzeniami"... to najzwyczajniej stan wyjątkowy, Czesi na przykład nie boją się tego słowa.

 • Jacek Maczek (gość)

  Pomijając parki lasy czy mogę przemieszczać się rowerkiem bez celu zakupów i spraw pilnych po drogach sam bez innych osób

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości