Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Masz piracką mapę w nawigacji GPS? Policja rzadko to sprawdza

Data publikacji: Autor: redakcja.regiomoto

Masz piracką mapę w nawigacji GPS? Policja rzadko to sprawdza Funkcjonariusze mogą sprawdzić legalność oprogramowania zainstalowanego w samochodowej nawigacji GPS, tylko gdy mają uzasadnione podejrzenie przestępstwa.

Dokładna i aktualna mapa to najważniejszy, ale też najdroższy element samochodowej nawigacji satelitarnej. Nie brakuje kierowców, którzy korzystają z nielegalnego oprogramowania w nawigacji GPS. Takie postępowanie jest przestępstwem.

Zobacz też: CB radio w komórce - przegląd aplikacji dla kierowców na telefon

Do wykrycia nielegalnego oprogramowania dochodzi najczęściej podczas kontroli drogowej dokonanej przez policję, Inspekcję Transportu Drogowego lub Służbę Celną. Sprawdzanie legalności oprogramowania zainstalowanego w samochodowej nawigacji GPS jest przeszukaniem, a z tym wiążą się specjalne rygory prawne. Podstawą przeprowadzenia przeszukania pojazdu musi być uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa oraz przypuszczenie, że rzeczy mogące stanowić dowód w sprawie lub podlegające zajęciu (w tym przypadku nielegalne oprogramowanie) znajdują się w samochodzie. Jeśli nie ma żadnych przesłanek wskazujących na popełnienie przestępstwa piractwa komputerowego, policjanci czy celnicy nie mogą przeszukać samochodu podczas rutynowej kontroli drogowej.

- Zgodnie z kodeksem postępowania karnego policja może dokonać przeszukania na podstawie postanowienia sądu lub prokuratora - mówi mecenas Jakub Brykczyński z Kancelarii Adwokackiej Brykczyński i Partnerzy. - Jeśli uzyskanie takiego postanowienia nie było możliwe i zachodzi wypadek niecierpiący zwłoki policja zobowiązana jest okazać nakaz kierownika komisariatu, komendy lub legitymację służbową. Jednak w takiej sytuacji sąd lub prokurator musi w ciągu siedmiu dni zatwierdzić przeprowadzone przeszukanie – dodaje Brykczyński.

Jeśli okaże się, że oprogramowanie do nawigacji jest nielegalne, organ może zatrzymać urządzenie jako dowód w sprawie.

Policja i inne organy mają ograniczone możliwości przeszukania pojazdu i znajdującej się w nim nawigacji GPS, dlatego też rzadko dochodzi do takich kontroli. Korzystanie z nielegalnego oprogramowania GPS jest jednak przestępstwem zagrożonym dotkliwymi sankcjami karnymi oraz finansowymi. Warto zainwestować w licencję, gdyż tylko taki program zapewnia spokojne korzystanie z nawigacji.

Aby uniknąć problemów związanych z udowodnieniem legalności oprogramowania, należy zachować dokumentację świadczącą o zakupie licencji na program: umowę licencyjną, nośnik oprogramowania, fakturę lub paragon. Nie ma jednak konieczności posiadania takiej dokumentacji w samochodzie wraz z nawigacją.

Masz piracką mapę w nawigacji GPS? Policja rzadko to sprawdza
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Masz piracką mapę w nawigacji GPS? Policja rzadko to sprawdza

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości