Masz piracką mapę w nawigacji GPS? Policja rzadko to sprawdza

redakcja.regiomoto
Masz piracką mapę w nawigacji GPS? Policja rzadko to sprawdza
Masz piracką mapę w nawigacji GPS? Policja rzadko to sprawdza
Funkcjonariusze mogą sprawdzić legalność oprogramowania zainstalowanego w samochodowej nawigacji GPS, tylko gdy mają uzasadnione podejrzenie przestępstwa.
Masz piracką mapę w nawigacji GPS? Policja rzadko to sprawdza
Masz piracką mapę w nawigacji GPS? Policja rzadko to sprawdza

Dokładna i aktualna mapa to najważniejszy, ale też najdroższy element samochodowej nawigacji satelitarnej. Nie brakuje kierowców, którzy korzystają z nielegalnego oprogramowania w nawigacji GPS. Takie postępowanie jest przestępstwem.

Do wykrycia nielegalnego oprogramowania dochodzi najczęściej podczas kontroli drogowej dokonanej przez policję, Inspekcję Transportu Drogowego lub Służbę Celną. Sprawdzanie legalności oprogramowania zainstalowanego w samochodowej nawigacji GPS jest przeszukaniem, a z tym wiążą się specjalne rygory prawne. Podstawą przeprowadzenia przeszukania pojazdu musi być uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa oraz przypuszczenie, że rzeczy mogące stanowić dowód w sprawie lub podlegające zajęciu (w tym przypadku nielegalne oprogramowanie) znajdują się w samochodzie. Jeśli nie ma żadnych przesłanek wskazujących na popełnienie przestępstwa piractwa komputerowego, policjanci czy celnicy nie mogą przeszukać samochodu podczas rutynowej kontroli drogowej.

- Zgodnie z kodeksem postępowania karnego policja może dokonać przeszukania na podstawie postanowienia sądu lub prokuratora - mówi mecenas Jakub Brykczyński z Kancelarii Adwokackiej Brykczyński i Partnerzy. - Jeśli uzyskanie takiego postanowienia nie było możliwe i zachodzi wypadek niecierpiący zwłoki policja zobowiązana jest okazać nakaz kierownika komisariatu, komendy lub legitymację służbową. Jednak w takiej sytuacji sąd lub prokurator musi w ciągu siedmiu dni zatwierdzić przeprowadzone przeszukanie – dodaje Brykczyński.

Jeśli okaże się, że oprogramowanie do nawigacji jest nielegalne, organ może zatrzymać urządzenie jako dowód w sprawie.

Policja i inne organy mają ograniczone możliwości przeszukania pojazdu i znajdującej się w nim nawigacji GPS, dlatego też rzadko dochodzi do takich kontroli. Korzystanie z nielegalnego oprogramowania GPS jest jednak przestępstwem zagrożonym dotkliwymi sankcjami karnymi oraz finansowymi. Warto zainwestować w licencję, gdyż tylko taki program zapewnia spokojne korzystanie z nawigacji.

Aby uniknąć problemów związanych z udowodnieniem legalności oprogramowania, należy zachować dokumentację świadczącą o zakupie licencji na program: umowę licencyjną, nośnik oprogramowania, fakturę lub paragon. Nie ma jednak konieczności posiadania takiej dokumentacji w samochodzie wraz z nawigacją.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty