Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Na parkingu strzeżonym

Data publikacji: Autor: (JGK)

Jakie prawa przysługują nam na parkingach strzeżonych? Zostawiłeś samochód na parkingu strzeżonym. W nocy ktoś się do niego włamał i ukradł radiomagnetofon, teczkę z ważnymi dokumentami, a przy okazji zniszczone są drzwi i zamek. Czy w takim przypadku właściciel parkingu ponosi odpowiedzialność za wszystkie szkody?

Jakie prawa przysługują nam na parkingach strzeżonych?

Zostawiłeś samochód na parkingu strzeżonym. W nocy ktoś się do niego włamał i ukradł radiomagnetofon, teczkę z ważnymi dokumentami, a przy okazji zniszczone są drzwi i zamek. Czy w takim przypadku właściciel parkingu ponosi odpowiedzialność za wszystkie szkody?

Zanim zostawisz swój samochód na parkingu musisz wiedzieć, jakie masz prawa i obowiązki oraz z jakim ryzykiem należy się liczyć. Firma prowadząca parking strzeżony w stu procentach odpowiada za szkody poniesione na pojeździe podczas trwania umowy przechowania. Jednak odpowiedzialność nie dotyczy przedmiotów znajdujących się w samochodzie, które nie stanowią jego wyposażenia.

Muszą chronić
Do obowiązków każdego, kto prowadzi parking strzeżony należy takie sprawowanie nad nim pieczy, aby nikt nieuprawniony nie manipulował przy samochodzie, nie próbował go uszkodzić lub skraść. Jeżeli jednak pojazd zostanie uszkodzony, np. zarysowany, wgnieciony lub będzie ukradziony - pełną odpowiedzialność za zaistniałą sytuację ponosi właściciel parkingu. Oznacza to bowiem, że nie wywiązał się z zawartej umowy.
Musisz pamiętać, że osoba prowadząca parking strzeżony zawiera z posiadaczem pojazdu umowę, na mocy której zobowiązuje się do sprawowania pieczy nad tym pojazdem i odpowiada za niedołożenie należytej staranności podczas wykonywania swoich obowiązków.

Pamiętaj o umowie
Podstawą do roszczeń posiadacza pojazdu do właściciela parkingu jest umowa z oznaczeniem co najmniej marki i modelu auta oraz numeru rejestracyjnego. Niestety, wiele osób powierzających swoje pojazdy parkingom takich umów nie ma. Jeżeli więc chcemy się zabezpieczyć na wypadek jakiegoś nieszczęścia na parkingu, powinniśmy zadbać o to, aby umowę taką podpisać i jeden egzemplarz zabrać do domu. Należy przy tym podkreślić, że wszelkie zastrzeżenia wyłączające w takich wypadkach odpowiedzialność parkingu lub ograniczające odpowiedzialność do pewnej kwoty są niedopuszczalne. Odpowiedzialność ma tu bowiem charakter nieograniczony.

Odpowiedzialność za rzeczy
Inaczej przedstawia się sprawa jeśli chodzi o rzeczy pozostawione w samochodzie. Parking na pewno ponosi odpowiedzialność za pieczę nad rzeczami stanowiącymi wyposażenie samochodu, np. koło zapasowe, klucze, lewarek, radiomagnetofon itp. To samo dotyczy rzeczy zwyczajowo przewożonych podczas podróży. W przypadku, gdy idzie o przedmioty wyjątkowo cenne np. kamera filmowa, biżuteria, gotówka itp., parking nie odpowiada, chyba że na przechowanie tych przedmiotów parking się zgodził i zostało to zawarte w umowie.

Zostawiając samochód na parkingu strzeżonym nawet na godzinę również zawierasz umowę. W takim przypadku (jeśli nie sporządziłeś z obsługą specjalnego druku) potwierdzeniem zawarcia umowy jest kwit lub paragon. Jednak zanim opuścisz parking zadbaj, by taki kwit otrzymać i aby były na nim dane Twojego samochodu. Zapoznaj się także z regulaminem parkingu. Mogą w nim być zapisy ograniczające odpowiedzialność właściciela parkingu, na przykład o tym, że odpowiada on tylko w przypadku kardzieży samochodu, ale nie włamania.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości