Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Naprawa szyb samochodowych - klejenie czy wymiana? Poradnik

Data publikacji: Autor: Bartosz Gubernat

Naprawa szyb samochodowych - klejenie czy wymiana? Poradnik Niewielkie pęknięcia albo odpryski szyb można usunąć u mechanika. To szybsze i przede wszystkim tańsze rozwiązanie niż wymiana całej szyby.

O ile tylna i boczne szyby samochodowe wytrzymują zazwyczaj cały okres żywotności auta, czołowa jest znacznie bardziej narażona na uszkodzenia. Wynika to przede wszystkim z faktu, że to właśnie przednia część samochodu jest najczęściej obijana przez kamyczki i śmiecie, których pełno na naszych drogach.

Na przednią szybę podczas jazdy działają też największe siły. Dlatego na równej gładkiej powłoce pojawiają się odpryski i pęknięcia, które potrafią szybko się powiększać. Zwłaszcza jeśli kierowca często jeździ po wyboistych drogach.

Pęknięcia, odpryski...
Szkło może być uszkodzone na kilka sposobów. Na szybie od naprężeń i uderzeń mogą pokazać się „pajączki”, „gwiazdki”, „rysy”, czy „półksiężyce”. Każde z nich, nawet jeśli nie jest duże, potrafi utrudnić kierowcy prowadzenie auta. W słoneczne dni taki ubytek rozprasza promienie słoneczne, oślepiając kierowcę.

Pamiętajmy, że w przypadku uszkodzenia przedniej szyby samochód nie przejdzie przeglądu technicznego. Nic dziwnego - jazda z takim uszkodzeniem może być niebezpieczna. Znane są przypadki, gdy z powodu pękniętej szyby poduszki powietrzne nie działają jak należy. Poza tym wtedy karoseria jest mniej sztywna, co może być niebezpieczne w czasie wypadku.

Klejenie szyb samochodowych zamiast wymiany
W profesjonalnym warsztacie usuniemy większość ubytków bez konieczności kosztownej wymiany całej szyby. Są jednak pewne warunki. Po pierwsze uszkodzenie nie może znajdować się w bezpośrednim polu widzenia kierowcy i nie może być zbyt stare. Odprysk nie może mieć więcej niż 5-20 mm średnicy (w zależności od techniki naprawy), a pęknięcie nie powinno być dłuższe niż 5-20 cm.

- Naprawa nie będzie możliwa także wówczas, gdy pęknięcie kończy się na krawędzi szyby lub pod uszczelką. Wówczas pozostaje tylko wymiana szyby na nową – mówi Karolina Leśniak z rzeszowskiej firmy Res-Motors.

Fachowcy nie polecają naprawy zniszczonych i porysowanych szyb, które mają wiele uszkodzeń. Co istotne, usuwa się tylko odpryski po zewnętrznej stronie szyby. Naprawa – tzw. klejenie – wygląda następująco.

Najpierw przy pomocy specjalnego urządzenia z ubytku usuwa się wilgoć, zanieczyszczenia i powietrze. Następnie uszkodzenie wypełnia się żywicą syntetyczną, utwardza i poleruje. Zazwyczaj nie trwa to dłużej niż godzinę.

Taniej i szybciej
Jak informują specjaliści z firmy NordGlass, naprawa przywraca szybie 95-100 proc. wytrzymałości w uszkodzonym miejscu. Co ważne, w odróżnieniu od wymiany - listwy i klipsy pozostają na swoich fabrycznych miejscach.

Nie bez znaczenia jest także różnica w cenie. Podczas gdy za nową, czołową szybę do popularnego modelu samochodu trzeba zapłacić ok. 500-700 zł, regeneracja nie powinna być droższa niż 50-150 zł. Cena zależy od wielkości uszkodzenia i czasu, jaki trzeba poświęcić na jego usunięcie.

Naprawa szyb samochodowych - klejenie czy wymiana? Poradnik
 • Poprzednie zdjęcie
 • 1 / 1
 • Następne zdjęcie

Naprawa szyb samochodowych - klejenie czy wymiana? Poradnik

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Raasdekk Walek (gość)

  Generalnie wypadałoby ocenić czy pęknięcia powstałe na szybie warte są tego, żeby ją naprawiać a nie po prostu wymienić. U mnie niestety uszkodzenia po kamieniu, który wypadł spod kół tira były tak duże, że tylko wymiana wchodziła w grę. Całość nie była może aż tak bardzo kosztowna, ale najważniejszy w tym wszystkim jest montaż i tutaj sugeruję zwrócić uwagę na specjalistów, bo jednak warto powierzyć montaż szyb komuś kto się na tym zna. Sam skorzystałem z www.euro-glass.pl

 • wendras (gość)

  A ile taka wymiana szyby może kosztować w nordglass?

 • oenordglass (gość)

  Witam, koszt wymiany zależy od kilku czynników przede wszystkim od modelu samochodu, dlatego o dokładny koszt takiej usługi należy zapytać bezpośrednio w serwisie. Pozdrawiam, Sebastian Nikulski Online Ekspert Nordglass

 • migos (gość)

  Jadąc do serwisu myślałam że będę musiała wymienić szybę, na szczęście w nord glass ocenili że ubytek można naprawić . Co za ulga, zawsze to tańsze.

 • wendras (gość)

  Dziękuję za informację Panie Sebastianie. Akurat mam po drodze do pracy wasze serwis, to podjadę i zapytam.

 • Demon (gość)

  Moim zdaniem każde pęknięcie prędzej czy później doprowadzi do tego, że szybę i tak trzeba będzie wymienić, więc jeśli ktoś już takie pęknięcie posiada to musi być przygotowany na to, że nadejdzie czas wymiany. Ja byłem w takiej sytuacji, ale na szczęście z pomocą przyszła tu firma www.euro-glass.pl, która z wymianą poradziła sobie świetnie. Dlatego jeśli jesteście w takiej sytuacji, moim zdaniem niemalże podbramkowej to nie ma co się zastanawiać tylko od razu jechać do nich.

 • Kamil (gość)

  Ja nie miałem tyle szczęścia i w moim przypadku skończyło się to jednak wymianą. Tropem opinii trafiłem na Nordglass i zakończyło się to najlepiej jak tylko w tym przypadku mogło. Montaż i nowa szyba są jak najbardziej ok.

 • anton (gość)

  a czy od Nordglass dostałeś dokument o wymianie pytam bo takie zaświadczenie o wymianie może się przydać

 • ewilskiww (gość)

  Zdecydowanie to najlepszy link i tutaj sprawdz glass4cars.pl Profesjonalna firma i do tego u nich znajdziecie tylko najlepsze szyby takie jak marka FUYAO Jakość mówi sama za siebie.

 • wielkpolska (gość)

  Klejenie szyb polecam. Nie polecam całkowicie firmy spod nr tel 798222202 ; serwis-szyb.pl . Naprawa nieskuteczna, pomimo obietnic braku śladu. Pieniądze stracone "Naprawa odprysku/pęknięcia - 130zł" . Czas stracony. Robota wykonywana "na kolanie" - mam porównanie do wcześniejszych tego typu usług, całkowicie nieprofesjonalnie.

 • 14stars (gość)

  Renowacja to zawsze niższy koszt w szczególności gdy przeprowadzamy ją samemu. Jeśli chcemy posklejać tworzywa sztuczne czy szyby to dobrym początkiem mogą być te filmy www.youtube.com/user/ataszek/

 • diegopina (gość)

  mając K2 Glass Doctor od K2 bit. ly/4941_K2GlassDoctor można to samemu zrobić

 • Reklama (gość)

  Widzę że większość komentarzy tutaj to perfidna reklama swojego warsztatu. Nie udane podszywanie się pod niby zadowolonego klienta. Porażka.

 • Ja (gość)

  Tylko ta firma kasuje 200zl a inni profesjonaliści 120zl bandyctwo.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości