Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Polisy OC i AC - sprawdź za co nie dostaniesz odszkodowania

Data publikacji: Autor: Paweł Puzio

Polisy OC i AC - sprawdź za co nie dostaniesz odszkodowania Nawet z polisą AC nie można jeździć, jakby przepisy i zdrowy rozsądek nie istniały. Są bowiem sytuacje, w których ubezpieczyciel ma prawo nie wypłacić odszkodowania.

O tym, kiedy firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty odszkodowania lub znacząco je obniżyć, przeczytamy w umowie polisy. Dlatego warto przed wykupieniem polisy zapoznać się z jej warunkami.

Katalog sytuacji, w których ubezpieczyciel może zablokować odszkodowanie, jest podobny. Zazwyczaj otwiera go prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu.

Wypijesz i pojedziesz – zapomnij o odszkodowaniu z polisy AC

Jeśli kierowca spowoduje wypadek lub stłuczkę po pijanemu, może być pewny - ubezpieczyciel będzie dla niego bezwzględny. Będzie tak też w sytuacji, gdy pijany kierowca jest sprawcą kolizji i odszkodowanie ma być wypłacone z jego polisy OC (odpowiedzialności cywilnej).

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych jasno stwierdza: ubezpieczyciel wypłaca poszkodowanym odszkodowania i świadczenia, ale potem sprawca wypadku, który był pod wpływem alkoholu, musi te koszty zwrócić.

Ponadto pijany kierowca może trafić aż na dwa lata do więzienia i stracić prawo jazdy na 10 lat. - Jeśli w wyniku wypadku ktoś poniesie stały uszczerbek na zdrowiu, pijany sprawca będzie musiał wypłacać dożywotnią rentę poszkodowanemu – ostrzega Michał Laskowski z rankomat.pl - powrównywarki ubezpieczeniowej.

Odszkodowania nie dostaną zapominalscy

Nigdy nie zostawiaj kluczyków ani dowodu rejestracyjnego w samochodzie. Jeśli samochód zostanie skradziony i okaże się, że w środku były kluczyki czy dokumenty, firma ubezpieczeniowa odmówi wypłaty odszkodowania z polisy auto casco.

Trudności będą także, jeśli auto zostanie ukradzione na tzw. koło lub stłuczkę, a kierowca wysiadajac z samochodu nie zabierze ze sobą kluczyków i dokumentów.
– W takim przypadku także czeka nas bardzo trudna przeprawa z ubezpieczalnią - Michał Laskowski z rankomat.pl.

Polisa AC nie chroni roztargnionych i niedbałych

Uważaj także na hamulec ręczny. Jeśli zdarzy się, że kierowca nie zaciągnie hamulca ręcznego, a samochód sam zjedzie i rozbije się, wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe potraktuje taką sytuację jako rażące niedbalstwo i odmówi wypłaty odszkodowania w ramach polisy AC.

Problem będą także, gdy kierowca zapomni o terminie płatności raty ubezpieczenia AC. Przelewu należy bowiem dokonać na tyle wcześnie, aby przed upływem terminu płatności były one już na koncie ubezpieczyciela.

– Jeśli tak się nie stanie, a nam przydarzy się wypadek lub stłuczka, ubezpieczyciel wytłumaczy się wygaśnięciem odpowiedzialności. Dla nas może oznaczać to, że nie zobaczymy ani złotówki odszkodowania – tłumaczy Michał Laskowski.

Ubezpieczyciel ma jednak obowiązek odpowiednio wcześnie powiadomić ubezpieczonego o zbliżającym się terminie opłaty składki.

Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego, nie stracisz na odszkodowaniu

Ubezpieczyciele szukają także różnych sposobów, aby obniżyć kwotę odszkodowania. Jednym z nich jest wymóg, by kierowca przestrzegał przepisów kodeksu drogowego.

Jeżeli doprowadzisz do wypadku i policjanci zapiszą w swoich dokumentach, że przekroczyłeś prędkość o więcej niż 30 km/h, prawie wszyscy ubezpieczyciele zmniejszą kwotę odszkodowania z polisy AC o ok. 25-30 proc. – Jeśli wypadek ma miejsce w sytuacji, w której wpadamy w poślizg jadąc z dopuszczalną w danym miejscu prędkością, otrzymamy odszkodowanie. Jeśli jechaliśmy szybciej, odszkodowanie zostanie nam obniżone, w niektórych towarzystwach możemy stracić zniżki - tłumaczy Michał Laskowski.

Ubezpieczyciel może także zmniejszyć wysokość odszkodowania, gdy kierowca wjedzie na skrzyżowanie na czerwonym świetle, nie zastosuje się do znaku stop, wymusi pierwszeństwo, będzie wyprzedzał w niedozwolonym miejscu, przekroczy linie ciągłą, nie zastosuje się do zakazu lub nakazu wjazdu, a także jeśli będziemy rozmawiać przez telefon komórkowy bez zestawu głośnomówiącego.

O tym o ile zmniejsza się odszkodowanie w takich sytuacjach decydują regulaminy poszczególnych ubezpieczycieli. Niektórzy są bardziej liberalni.

Zawsze zapinaj pasy bezpieczeństwa

Tylko część świadczenia otrzymamy, jeśli zdarza nam się bagatelizować obowiązek jazdy z zapiętymi pasami bezpieczeństwa. W razie stłuczki możemy mieć problemy z uzyskaniem odszkodowania z NNW czy OC.

- Niektóre towarzystwa w ubezpieczeniach NNW wyłączają przypadki rażącego niedbalstwa i właściwie trudno się dziwić, że brak zapiętych pasów się do nich zalicza. Jeżeli w wyniku takiego wypadku zostaniemy trwałymi inwalidami to ubezpieczyciel będzie wypłacał nam comiesięczną rentę z OC, ale zmniejszy ją o 40-50 proc. z powodu naszego niedbalstwa – brak zapiętych pasów – dodaje ekspert rankomat.pl.

Dlatego zawsze warto dokładnie przeczytać umowę z ubezpieczycielem i pamiętać, że firma ubezpieczeniowa wykorzysta na swoją korzyść, to że kierowca złamał przepisy i zapomniał o zdrowym rozsądku.

Szukasz pomocy – zwróć się do rzecznika

W sprawach spornych pomocy może udzielić Rzecznik Ubezpieczonych. Aby mógł podjąć interwencję, należy przesłać do skargę w formie pisemnej. Korespondencję należy kierować do:

Rzecznik Ubezpieczonych, Halina Olendzka, Al. Jerozolimskie 44, 00-024 Warszawa
lub Biuro Rzecznika Ubezpieczonych, Al. Jerozolimskie 44, 00-024 Warszawa

Skargi i prośby o interwencję należy przekazywać tradycyjną pocztą za wyjątkiem e-maili z podpisem elektronicznym.

Paweł Puzio

Polisy OC i AC - sprawdź za co nie dostaniesz odszkodowania
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Polisy OC i AC - sprawdź za co nie dostaniesz odszkodowania

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości