Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Poszkodowani w wypadkach mogą wywalczyć pieniądze na prywatne leczenie

Data publikacji: Autor: Adam Mirosiński

Czytasz ostatnią stronę tego artykułu.

Co na to ubezpieczyciele?

Fot. materiały prasowe„Uchwała Sądu Najwyższego nie zmienia naszego stanowiska, ponieważ Link4 pokrywa w uzasadnionych przypadkach koszty prywatnego leczenia i rehabilitacji po wypadkach. Co więcej – najciężej poszkodowanym oferujemy specjalne programy rehabilitacyjne, także zagraniczne, na które składają się m.in. leczenie, w tym operacyjne, rehabilitacja, pomoc psychologa, coaching zawodowy, wsparcie dla rodziny poszkodowanej osoby. Każdy program ma swojego managera, który czuwa na jego przebiegiem” – wyjaśnia Marek Baran z Link4.

Agnieszka Rosa z PZU wskazuje, że model biznesowy przyjęty przez PZU zakłada współpracę z komercyjnymi placówkami medycznymi i rehabilitacyjnymi. „Obecnie kierujemy tam osoby poszkodowane finansując ich leczenie głównie ortopedyczne i ogólnousprawniające”. Pytana, czy firma zakładam lawinowy wzrostu wypłat odszkodowań po uchwale SN stwierdza, że sąd podtrzymał swoje dotychczasowe zdanie o konieczności refundacji tylko celowych wydatków pozostających w adekwatnym związku z wypadkiem. „Sąd Najwyższy jednocześnie doprecyzował rozkład ciężaru dowodu. Z pewnością ułatwi to dochodzenie takich roszczeń osobom poszkodowanym (co może spowodować pewne wzrosty wypłat), ale nie zwalnia ich całkowicie z konieczności udowodnienia celowości korzystania z odpłatnych usług medycznych” – mówi Agnieszka Rosa.

Redakcja poleca:

Najbardziej rdzewiejące samochody
Mercedes GLE 450 Coupe AMG. Jak wypadł w naszym teście?
Tak ma wyglądać nowy SUV Skody

Według Michała Gajewskiego, eksperta ds. likwidacji szkód w UNIQA, uchwała nie wprowadza automatyzmu uznawania każdego kosztu poniesionego w niepublicznej placówce medycznej, a dotyczy jedynie roszczeń pozostających w związku przyczynowo-skutkowym ze zdarzeniem. „Niniejszym Sąd Najwyższy utrzymał dotychczasową linię orzeczniczą, zgodnie z którą to na poszkodowanym ciąży obowiązek udowodnienia zasadności poniesienia danego kosztu. W uzasadnieniu uchwały wskazano natomiast, iż zakład ubezpieczeń przy weryfikacji konieczności skorzystania z niepublicznego leczenia nie powinien dokonywać tej oceny jedynie na podstawie stosownych zaświadczeń medycznych (przedstawianych przez poszkodowanego). W ocenie Sąd Najwyższego zakład ubezpieczeń, który kwestionuje konkretne roszczenie (np. rachunek za rehabilitację) powinien wykazać jego niecelowość” – stwierdza Michał Gajewski.

Wnioski

Zdaniem przedstawicieli Biurze Rzecznika Finansowego dzięki decyzji sądu łatwiej będzie nie tylko uzyskać pieniądze na pokrycie już poniesionych kosztów leczenia czy rehabilitacji w prywatnej służbie zdrowia, ale też uzyskać zaliczki. Co istotne, zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego okres przedawnienia roszczeń co do znacznej części wypadków drogowych powodujących urazy ciała wynosi nawet 20 lat. To oznacza, że osoby, którym firmy ubezpieczeniowe odmówiły pokrycia kosztów rehabilitacji w przeszłości mogą teraz zwrócić się o rekompensatę wraz z odsetkami.

Co zrobić, aby ubezpieczyciel sprawcy wypadku pokrył koszty leczenia w prywatnych placówkach medycznych?

1. Dostarcz posiadaną dokumentację medyczną potwierdzającą konieczność leczenia lub rehabilitacji.

2. Przekaż faktury i rachunki potwierdzające poniesienie wydatków w prywatnych placówkach.

3. Jeśli nie podjąłeś jeszcze leczenia lub rehabilitacji, możesz domagać się zaliczki na ten cel – przekaż ubezpieczycielowi skierowanie lekarskie z informacją o szacowanych kosztach.

Ważne! Jeśli firma ubezpieczeniowa chce zakwestionować zasadność lub wysokość wydatków, to ona musi przedstawić dowody.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • bolek (gość)

    niby fajnie, a wyjdzie jak zawsze, że trzeba będzie się tłumaczyć i mieć prawnika z jakiejś kancelarii typu EuCO, żeby oddali za to prywatne leczenie, bo ubezpieczyciele zawsze będą kombinować, żeby nic nie wypłacić

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości