Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Prawo jazdy i punkty karne. Od kiedy w telefonie?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Jarosław Jakubczak Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad kolejnymi udogodnieniami dla kierowców. Zmotoryzowani nie muszą mieć przy sobie m.in. dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia wykupienia polisy OC, a kolejnym krokiem ma być prawo jazdy w telefonie.

Ministerstwo Cyfryzacji jest już gotowe technologicznie na wdrożenie kolejnej usługi. Do opracowania zostały jedynie kwestie prawne. Z cyfrowego prawa jazdy najprawdopodobniej skorzystamy na początku 2020 roku.

Obecnie prawo jazdy jest jedynym dokumentem, który musimy mieć przy sobie podczas kontroli drogowej w Polsce. Usługa mPojazd sprawiła, że w smartfonie możemy mieć dowód rejestracyjny auta, polisę OC czy kartę pojazdu. Od października 2018 roku kierowcy nie są karani 50-złotowym mandatem przewidzianym za brak przynajmniej jednego z tych dokumentów.

Zobacz także: Będzie nowa kara dla właścicieli pojazdów

Niewykluczone, że kierowcy będą mogli także w prosty sposób sprawdzić liczbę punktów karnych bezpośrednio na swoim telefonie. Jak można to zrobić obecnie? Jest to bardziej skomplikowane.

Punkty karne. Jak sprawdzić?

 • W przeglądarce internetowej należy otworzyć stronę obywatel.gov.pl i wybrać opcję sprawdzenia punktów karnych przez internet
 • Następnie trzeba kliknąć opcję „Sprawdź swoje punkty karne".
 • Kliknąć w przycisk „Zaloguj się", a następnie zalogować się na profil zaufany
 • Gdy wyświetli się „Wniosek o dostęp do usługi online na platformie obywatel.gov.pl", kliknąć w „Podpisz profilem zaufanym".
 • Pojawi się prośba o autoryzację. Trzeba potwierdzić chęć podpisania wniosku o sprawdzenie liczby punktów karnych, klikając w przycisk „Autoryzuj i podpisz dokument".
 • W następnym kroku wprowadzić trzeba jednorazowy kod.

Zobacz także: Porsche Macan w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Stan (gość)

  Dobre czasy dla hakerow i nie tylko , dobre niedlugo beda toalety w telefonach .rzady jest chory .Najpierw trzeba miec zabezpieczenia a pozniej planowac ,a jest odwrotnie naprodukowac i tworzyc ,a dziecko moze sie wlamac do systemow .polska nie ma zabezpieczen ,ani w bankach ,ani w urzedach i miliardy ida w bloto lub do prywatnych kieszeni

 • mori (gość)

  Pomyśl zanim coś napiszesz. Zdroworozsądkowo myśląc jeśli złodziej ukradnie ci dokumenty to chyba szybciej wejdzie w posiadanie danych wrażliwych niż kradnąc telefon który jest zabezpieczony pinem a niekiedy siatkówka lub odciskiem palca. A co masz takiego w tym prawie jazdy żeby nie mogło być w elektronicznym portfelu tj. w smartfonie. Ani to dokument tożsamości z danymi wrażliwymi. Potwierdza jedynie uprawnienie do prowadzenia pojazdu. Bardzo dobrze że jest w wersji elektronicznej dowód i OC. Teraz nie trzeba wozić książki dokumentów. Jest to również bezpieczne bo ludzie niechcąc nosić w portfelu zostawiali w samochodzie. Przez co narażali się na odmowę wypłaty ubezpieczenia w razie kradzieży auta z dokumentami.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości