Wszystko
o samochodach

Motosport / Rajdy

Rajd Azorów. Kajetanowicz prowadzi po pierwszym dniu

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. materiałz prasowe Podobnie jak w ubiegłym roku, także i w tym sezonie Rajd Azorów nie zawodzi kibiców. Już od samego początku czwarta tegoroczna runda Rajdowych Mistrzostw Europy przebiega pod znakiem niezwykle zaciętej rywalizacji, w której pierwsze skrzypce grają Polacy – Kajetan Kajetanowicz i Jarek Baran.
Fot. materiałz prasowe Po pierwszej pętli rajdu, czyli czterech odcinkach specjalnych o łącznej długości 31 km, załoga LOTOS Rally Team zajmuje pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej Rajdu Azorów. O tym jak wyrównana jest rajdowa wymiana ciosów na oddalonej niemal 1500 km od wybrzeży Europy wyspie, najlepiej świadczy fakt, że trzy czołowe załogi „zmieściły się” w niecałych czterech sekundach.
 
Aktualni liderzy Rajdowych Mistrzostw Europy rozpoczęli swój koncert jazdy na wyspie Świętego Michała z wysokiego C. Kajetanowicz i Baran nie potrzebowali czasu na rozgrzewkę - ich łupem padł już pierwszy z czterech dzisiejszych oesów – wytyczona nieopodal pola golfowego, oblegana przez kibiców próba Batalha (7,27 km). Kolejnym z oesów był ekstremalnie szybki sprawdzian Solucoes. Na tym odcinku, wiodącym aż w 34 procentach po asfalcie, reprezentanci LOTOS Rally Team także wywalczyli czołowy czas i osiągnęli wysoką średnią prędkość – niemal 120 km/h.
 
Najdłuższa próba czwartkowego etapu – kręty, wijący się przez pełne bujnej roślinności lasy odcinek Vila Franca Sao Bras, był areną skutecznego ataku Kajetana i Jarka. Drugi czas uzyskany na tym, wspinającym się na 806 m, 13,5-kilometrowym oesie pozwolił Polakom wrócić na prowadzenie w klasyfikacji generalnej Rajdu Azorów. Na zakończenie pętli do akcji wkroczył deszcz, który przed przejazdem Kajetanowicza i Barana dodatkowo rozmył i tak już mokrą trasę superoesu Grupo Marques. Mimo tych ekstremalnych warunków panujących na odcinku w kamieniołomie, załoga LOTOS Rally Team utrzymała pierwsze miejsce w portugalskiej rundzie FIA ERC. Drugą lokatę zajmują zwycięzcy Rajdu Akropolu – poprzedniej rundy mistrzostw – Łotysze Sirmacis i Simins (Skoda Fabia R5, + 1,0 s.). Czołową trójkę uzupełniają Łukjaniuk z Arnautowem – wiceliderzy klasyfikacji europejskiego czempionatu (Ford Fiesta R5, + 3,7 s.).
W piątek przed załogami walczącymi o zwycięstwo w czwartej rundzie FIA ERC trzy, dwukrotnie przejeżdżane odcinki specjalne o łącznej długości 81 km. Jednym z nich będzie wizytówka rajdu na wyspie Świętego Michała, czyli spektakularny oes Sete Cidades, wiodący wzdłuż krawędzi uśpionego wulkanu.
 
Kajetan Kajetanowicz: - Za nami cztery odcinki specjalne. Myślę, że spisaliśmy się. Prowadzimy po tym pierwszym, wymagającym dniu. Warunki bardzo się zmieniały - dwa pierwsze odcinki suche, trzeci trochę mokry, a czwarty jechaliśmy w ulewie. W zasadzie spotkaliśmy wszystko, co już trochę poznaliśmy w poprzednich startach tutaj, ale nie w takim wymiarze. To doskonały dowód na to, że każdy rajd jest inny, a zwłaszcza każda edycja zawodów na Azorach. Wszystkie są też bardzo zacięte - po kilkudziesięciu kilometrach trzech zawodników jest w niecałych czterech sekundach. To pokazuje jak mocno walczymy, jak ciśniemy, a każdy z nas jedzie na granicy przyczepności.
 
Wyniki Rajdu Azorów 2016 po OS 4:
 
1. KAJETANOWICZ/BARAN (Polska, Ford Fiesta R5) 22:30,8 s.
2. Sirmacis/Simins (Łotwa, Skoda Fabia R5) + 1,0 s.
3. Łukjaniuk/Arnautow (Rosja, Ford Fiesta R5) + 3,7 s.
4. Moura/Costa (Portugalia, Ford Fiesta R5) + 10,5 s.
5. Botka/Szeles (Węgry, Citroen DS3 R5) + 35,0 s.
6. Tlustak/Kucera (Czechy, Skoda Fabia R5) + 35,4 s.
7. Peres/Silva (Portugalia, Ford Fiesta R5) + 35,6 s.
8. Meireles/Castro (Portugalia, Skoda Fabia R5) + 36,0 s.
9. Barros/Henriques (Portugalia, Ford Fiesta R5) + 37,8 s.
10. Rego/Magalhaes (Portugalia, Ford Fiesta R5) + 44,9 s.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości