Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Stacje paliw będą zamknięte w weekendy?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN Turbo/x-news

Fot. Archiwum Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego, zrzeszająca główne podmioty działające w produkcji i handlu paliwami ciekłymi w Polsce, zaapelowała do rządu o uwzględnienie specyfiki handlu paliwami i wyłączenie paliw spod ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej.

Fot. Archiwum Podatek ma mieć trzy stawki. Stawka 0,7% ma obciążać przychód nieprzekraczający w danym miesiącu kwoty 300 mln złotych. Stawka 1,3% ma być płacona od nadwyżki przychodu ponad 300 mln złotych w tym miesiącu.1,3 oraz 1,9% to stawki od sprzedaży w soboty, niedziele i święta. Obecnie rządowy projekt o podatku od sprzedaży detalicznej trafił we wtorek do uzgodnień międzyresortowych, a jego wprowadzenie ma w 2016 roku przynieść budżetowi 2 mld zł.

Proponowane obecnie przez Ministra Finansów rozwiązania nakładają nieproporcjonalnie duże obciążenia na handel paliwami. Marże w obrocie detalicznym paliwami znajdują się od lat na niskim poziomie - na przestrzeni ostatnich 5 lat wynoszą one dla benzyny i oleju napędowego średnio 2,6%. Już obecnie podatki stanowią ponad 50% ceny podstawowych paliw. W przypadku benzyn stanowią one ok. 55% ceny (akcyza 33%, VAT 19%, opłata paliwowa 3%), zaś w przypadku oleju napędowego ok. 51% (akcyza 26%, VAT 19%, opłata paliwowa 6%). Dodatkowe koszty są wynikiem obowiązku realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego (wprowadzanie biopaliw), zapasów obowiązkowych, a także opłat koncesyjnych, środowiskowych i dozorowych. W tej sytuacji podatek od obrotu detalicznego w przypadku sprzedaży paliw staje się de facto podatkiem od innych podatków i zobowiązań cywilnoprawnych" - czytamy w komunikacie Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.

Redakcja poleca: Szukamy drogowych nonsensów. Zgłoś się w plebiscycie i wygraj tablet!

Podkreślone zostało, że sama sprzedaż paliw stanowi proces ciągły i stacje powinny umożliwić kierowcom ich zakup również w soboty, niedziele i inne dni wolne od pracy. Objęcie sprzedaży paliw podwyższoną stawką podatku w tych dniach może spowodować podjęcie przez niektórych właścicieli decyzji o ich zamknięciu w te dni, a co za tym idzie może skutkować trudnościami w tankowaniu pojazdów na niektórych obszarach kraju. Można też sobie wyobrazić powrót do czasów, kiedy kierowcy wozili ze sobą zapas paliwa w kanistrze, stwarzając realne zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Pierwotna wersja projektu (z dnia 15 września 2015 r.) przewidywała wyłączenie spod opodatkowania sprzedaży paliw i branża liczyła na zachowanie tego wyłączenia w ostatecznej wersji projektu.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • slawomir (gość)

  czyli wracamy do komuny bez której PIS nie może zyc

 • MS (gość)

  Panika że stacje będą zamknięte jak by to był koniec świata. W cywilizowanych krajach np. Szwecja, Norwegią jest mnóstwo samoobsługowych i nikt nie krzyczy. Zresztą u nas też były do niedawna ale komuś to przeszkadzało, bo wtedy nie można dać mniejszej ceny za paliwo ze względu na tańsze koszty obsługi - bo jeszcze byłaby konkurencja i co? Pozamieniali samoobsługowe na obsługowe w ciągu 2 miesięcy ( np. w Poznaniu) to czemu nie mogą zrobić to w drugą stronę. Dlatego bym się krzykaczami nie przejmował tylko wprowadził przepisy i dał im 3 miesiące.

 • ABP (gość)

  A może zamiast zamykać stację, można zostawić ją otwartą i podnieść w weekendy cenę o kilka procent? Warto przy tym poinformować klientów dlaczego.

 • Zet (gość)

  MS Gość Nie zrozumiałeś o czym mowa w artykule. Przeczytaj jeszcze raz, wytęż głowę i dopiero coś napisz!

 • re (gość)

  komuna a ja biore 3 karnistry i jak za dawnych czasow tankuje do pelna bra tylko kartek na paliwo zenada zenada i jeszcze raz zenada

 • Zbyszko (gość)

  Stacje benzynowe - już teraz .... a następnie należy zabronić pracy w dni świąteczne - policji , straży pożarnej , pogotowiu ratunkowemu , drogowemu , energetycznemu , wodociągom i elektrowniom , aptekom , szpitalom i tym podobnym ..... a zezwolić tylko na pracę w kościołach i wprowadzić obowiązek ich odwiedzania !

 • MS (gość)

  Zet (gość) - może sam wytęż i poczytaj na innych portalach że chodzi przede wszystkim o ukrócenie handlu w weekend gdzie są wymagane fizycznie osoby do pracy. Jeżeli branża paliwowa znalazłaby sposób na sprzedaż w weekend bez osób przy kasach (czyli samoobsługowe) to i w ustawie te stacje zostały by wyłączone. Najlepiej jest dać artykuł który jest pobieżny i pokazuje to co jest potrzebne aby niektórzy zaczęli się "pienić".

 • kkk (gość)

  najgorsze jest to, iż mając motocykl o pojemnosci 1100 i jadąc na niedzielną przejażdżkę trzeba go kilkukrotnie tankować i co w takim przypadku? Kanistry odpadają bo niby jak?

 • Styx (gość)

  kkk - to chyba na te przejażdżki motocyklem 1100 do Pernambuco jeździsz? Ja ma, 1300 i pali koło 5 l/100 km.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości