Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Terminowość wypłat

Data publikacji: Autor: Andrzej Witczak

W każdym zakładzie ubezpieczeniowym obowiązuje 30 dniowy termin wypłaty odszkodowania lub jeśli nie jest możliwe wyjaśnienie okoliczności koniecznych do ustalenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń bądź wysokości odszkodowania...

Najlepszym miernikiem zainteresowania Państwa tematyką ubezpieczeniową jest redakcyjny telefon, dzwoniący bez przerwy w dniu 29 stycznia w czasie środowego dyżuru, w którym miałem przyjemność odpowiadać na nurtujące Państwa pytania.
Okazuje się, że 90% pytań dotyczyło dwóch tematów 1. terminowości wypłat odszkodowań oraz 2. ważność ubezpieczenia OC po transakcji kupna - sprzedaży używanego samochodu.
Dla tych z Państwa, którzy nie czytali poprzednich artykułów opisujących te tematy, postaram się jeszcze raz przypomnieć najważniejsze zasady.

 

Kiedy pieniądze
W każdym ubezpieczeniu, w każdym zakładzie ubezpieczeniowym obowiązuje 30 dniowy termin wypłaty odszkodowania lub jeśli nie jest możliwe wyjaśnienie okoliczności koniecznych do ustalenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń bądź wysokości odszkodowania - termin 14 dni od daty wyjaśnienia tych okoliczności. W warunkach ubezpieczenia Auto Casco często występuje zapis, że wypłata odszkodowania w przypadku kradzieży samochodu uzależniona jest od zakończenia postępowania wyjaśniającego i dostarczenia ubezpieczycielowi postanowienia o umorzeniu dochodzenia. Od tego dnia jednak obowiązuje termin 14 dniowy. W sprawach związanych z odpowiedzialnością ubezpieczyciela za szkody z tytułu zawartego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów możemy wymagać dotrzymania terminu 30 dni, w których ubezpieczalnia zasili nasze konto wartością kosztorysu lub zrefunduje nam poniesione koszty udokumentowane przedstawionymi rachunkami. W przypadku tego ubezpieczenia uzależnianie przyjęcia odpowiedzialności od zakończenia postępowania ma uzasadnienie tylko w sprawach bardzo pogmatwanych, w których wskazanie sprawcy zdarzenia a tym, samym przyjęcie odpowiedzialności wymaga wykonania ekspertyz przez biegłych rzeczoznawców, przesłuchań uczestników czy świadków kolizji. W sprawach oczywistych, gdzie okoliczności zdarzenia są oczywiste a przyjęcie odpowiedzialności za wypadek nie nasuwa wątpliwości, bezwzględnie obowiązującym terminem wypłaty odszkodowania jest termin 30 dni.

 

Kupno - sprzedaż a ubezpieczenie
Podstawowym naszym obowiązkiem jest zawiadomienie wydziału komunikacji oraz zakładu ubezpieczeń o sprzedaży naszego pojazdu i starajmy się tego obowiązku dopełnić. Może to nas uchronić przed wypłatą odszkodowania z naszej polisy za wypadek spowodowany przez nowego nabywcę i w konsekwencji naliczenia zwyżki (lub utrata zniżki) za bezszkodowy okres ubezpieczenia.
Potocznie nazywane "przechodzenie" ubezpieczenia reguluje § 8.4 rozporządzenia ministra finansów w sprawie ogólnych warunków obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów

W razie zbycia pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC na nabywcę pojazdu przechodzą prawa i obowiązki zbywcy wynikające z tej umowy. Umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu po upływie 30 dni od dnia zbycia pojazdu, nie później niż:
a: z dniem zarejestrowania pojazdu przez nabywcę,
b: z chwilą zawarcia przez nabywcę nowej umowy ubezpieczenia OC
c: z końcem okresu, na jaki umowa została zawarta.

Jeśli natomiast mimo obowiązku pojazd nie posiadał ubezpieczenia OC lub nabywamy nowy samochód w salonie, musi zostać ubezpieczony w dniu zakupu. Brak ubezpieczenia może się dla nas skończyć mandatem plus karą na rzecz Funduszu Ubezpieczeniowego .w wysokości 3400 zł za samochód osobowy, 4800 zł za ciężarowy i autobus oraz 600 zł za inny pojazd.

Jeśli macie Państwo pytania, uwagi lub wnioski dotyczące poruszanych w artykułach tematów proszę o kontakt telefoniczny z Risk Service Gid tel. 071 3371816 lub mail GID@poczta.pop.pl

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Komentarze

  • Rubik (gość)

    Czy przy niepełnej rejestracji pozjazdu tzn. na tablicach czasowych ubezpieczenie poprzedniego właściciela obowiązuje?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości