Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Ubezpieczenie autocasco. Czy pokryje całą szkodę?

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Archiwum Ubezpieczyciel może wypłacić w przypadku szkody z polisy AC tylko część kwoty jaka widnieje w polisie. Jest jednak sposób, aby w przypadku ewentualnej kolizji otrzymać od ubezpieczyciela całą wskazaną w umowie kwotę.

Fot. Archiwum Do grupy ubezpieczeń dobrowolnych należy AC, które w zależności od wybranego zakresu ubezpieczenia będzie chroniło nasz pojazd przed konsekwencjami jego uszkodzenia lub zniszczenia spowodowanego z naszej winy. AC może również chronić auto przed konsekwencjami zdarzeń losowych, takich jak pożar, powódź, huragan, kradzież.

Decydując się na autocasco należy zwrócić uwagę na jego zakres. Może ono obejmować wszystkie zdarzenia, ale może też dotyczyć tylko wybranych zdarzeń, które będą opisane w OWU. Ogólne Warunki Ubezpieczenia to dokument, który dokładnie opisuje warunki umowy. Powinniśmy się z nim zapoznać, jeśli nie chcemy przeżyć rozczarowania, gdy po szkodzie okaże się, że nasze ubezpieczenie akurat takich zdarzeń nie obejmuje.

Redakcja poleca:

- Fiat Tipo. Test oszczędnej wersji 1.6 MultiJet
- Ergonomia wnętrza. Od niego zależy bezpieczeństwo!

- Spektakularny sukces nowego modelu. Kolejki w salonach!

Przy większości umów ubezpieczeniowych bez określonej sumy gwarancyjnej to, że samochód został ubezpieczony na określoną kwotę nie ma większego znaczenia. I tak np. kiedy auto zostało ubezpieczone na przykładowo 20 tys. zł, po poważnym wypadku ubezpieczyciel może wypłacić tylko około połowy tej sumy. Liczy się wartość samochodu z chwili szkody, a ustalając tę wartość przez ubezpieczyciela brany jest pod uwagę stan techniczny auta, dokonane naprawy, czy przebieg. Warto zauważyć, że często wartość pojazdu z chwili zdarzenia jest zaniżana. Sposobem, żeby w przypadku ewentualnej kolizji otrzymać od ubezpieczyciela całą wskazaną w umowie kwotę, jest zawarcie umowy AC w wersji z gwarantowaną sumą ubezpieczenia. Kwota ta może być ustalana w momencie podpisywania umowy i zawsze wypłacana w momencie kradzieży czy powstania szkody całkowitej. W drugim wariancie towarzystwo ubezpieczeniowe zobowiązuje się do wypłaty równowartości rynkowej auta z dnia zawarcia umowy.

Ochrona AC może obejmować nie tylko pojazd i jego elementy konstrukcyjne, ale także urządzenia, z których w ruchu korzysta kierujący. Należy je wyszczególnić przy zawieraniu umowy. Mogą to być zarówno elementy standardowego wyposażenia, jak i akcesoria dodatkowe. Ale to nie wszystko. Dodatkowo ubezpieczyć można także sprzęt, który się często przewozi np. w związku z wykonywaną pracą, uprawianym hobby lub potrzebami rodziny. Do tego typu przedmiotów zalicza się urządzenia elektroniczne, sprzęt sportowy czy wyposażenie dziecięce. Ubezpieczenie może też objąć bagaż podróżny. Pamiętać należy jednak, aby przy zawieraniu umowy ubezpieczenia, wyszczególnić wszelkie dodatkowe elementy, które powinny zostać objęte ochroną.

Podstawa prawna:

Art. 4. Ustawy z 11 września 2015 r o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Dz.U. z 2015 r. poz. 1844 z późn. zm.)

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • mfind

    Opcja gwarantowanej sumy ubezpieczenia jest bardzo korzystnym rozwiązaniem przy ubezpieczenia aut od 1 do 3 roku eksploatacji, ponieważ tracą wtedy najwięcej na swojej wartości. W zależności od ubezpieczyciela rozszerzenie to nazywa się różnie np : stała suma ubezpieczenia, stała wartość rynkowa itd. Pozdrawiam, Maciek, porównywarka OC i AC

  • Świadomy wybór (gość)

    Warto rozważyć również wyłączenie udziałów własnych (franszyz), gdyż to jest chyba największym problemem w przypadku szkód częściowych, gdy sugerując się ceną ubezpieczenia nie analizujemy warunków ubezpieczenia, dlatego zamiast "suchego" porównania cen, czego wynikiem jest późniejsze rozczarowanie wartością odszkodowania (często nawet poniżej 50% kwoty oczekiwanej) warto udać się do brokera, który wyjaśni rzeczowo "haczyki ofert, drobny druczek, gwiazdki", by wspólnie wybrać najlepszy zakres w najkorzystniejszej cenie. W Rzeszowie jesteśmy do Państwa usług w biurze przy ul. W. Stwosza (oś. Kmity) www.inplusubezpieczenia.pl

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości