Wszystko
o samochodach

Motosport / Pozostałe sporty

VI eliminacja MP w Rallycrossie

Data publikacji: Autor: (m.r.)

 VI Rundę Mistrzostw Polski Rallycrossu rozegrano na torze w Toruniu. Wzięło w niej udział 65 kierowców.

Przy dość licznie zgromadzonej widowni rozegrano na torze rallycrossowym w Toruniu kolejną, VI Rundę Mistrzostw Polski Rallycrossu. Wzięło w niej udział 65 kierowców.

 

W stawce samochodów najmniejszych, Fiat 126p (klasa 1) tytuł mistrzowski na trzy rundy przed zakończeniem rozgrywek zapewnił sobie Marcin Bruś (Automobilklub Rzemieślnik). Na toruńskim torze odniósł swoje piąte zwycięstwo w sezonie. Konkurenci, głównie Marek Ozimski (Automobilklub Rzemieślnik), Dominik Brymora (Automobilklub Częstochowski), Marcin Perzyna (Automobilklub Rzemieślnik) i Michał Szałkowski (Automobilklub Lubawski) będą starali się zdobyć jak najwięcej punktów. Walka o tytuły wicemistrzowskie toczyć się będzie zapewne do końca tegorocznego serialu.

 

W stawce kierowców jeżdżących samochodami klasy 2 (Fiaty Cinquecento i Seicento) po bardzo wyrównanej i obfitującej w widowiskowe kolizje walce swoje drugie w karierze zwycięstwo odniósł Maciej Tonderski (Automobilklub Rzemieślnik). Liderem klasyfikacji łącznej pozostaje Mateusz Tarasiewicz (Automobilklub Rzemieślnik) z dorobkiem 113 pkt. Na drugą pozycję awansował zwycięzca toruńskiej eliminacji Maciej Tonderski (98 pkt), a trzecie miejsce zajmuje Robert Krotoski (Automobilklub Wielkopolski - 90 pkt). O miejsca w pierwszej trójce na zakończenie tegorocznych rozgrywek walczyć jeszcze będą Szymon Koper (82 pkt) i Tomasz Skinder (72 pkt -obaj Automobilklub Rzemieślnik). Liczna stawka, podobne osiągi samochodów i wielka wola zwycięstwa powoduje, że wszystkie wyścigi, począwszy od biegów kwalifikacyjnych, przez rozgrywki finałowe przynoszą wiele emocji i stanowią ciekawe widowisko dla kibiców. Można się spodziewać, że tak pozostanie do końca sezonu.

 

Liderem tegorocznych rozgrywek w klasie 3 pozostaje Andrzej Grigorjew (Automobilklub Polski). Zwycięstwem w rundzie toruńskiej powiększył swoje konto o kolejne 20 pkt i ma ich razem 118. Na drugie miejsce w klasyfikacji łącznej sezonu awansował Janusz Siniarski (Automobilklub Polski, 94 pkt), który w wyścigu finałowym zajął trzecie miejsce. Pewnym zaskoczeniem była znakomita jazda Witolda Szulca (Toruński Klub Motorowy), który znakomicie przygotował samochód i umiejętnie unikając kolizji w wielkim stylu zajął drugie miejsce w wyścigu finałowym. W poprzednich eliminacjach kierowca miał poważne kłopoty techniczne i w trzech ukończonych zawodach zdobył w sumie 39 pkt,. co przesądza o tym, że w walce o miejsce na podium w klasyfikacji końcowej raczej nie odegra wielkiej roli. W rozgrywce o drugie i trzecie miejsce liczyć się będą zawodnicy Toruńskiego Klubu Motorowego Tomasz Nowak, Maciej Nasiłowski i Michał Guranowski - dwaj pierwsi zgromadzili po 80 punktów, z tym że Tomasz Nowaka z rywalizacji w Toruniu wyeliminowała awaria silnika, natomiast Michał Guranowski ma na koncie 76 pkt.

 

Ośmiu kierowców zdobyło punkty w najmocniejszej klasie 4. Samochody z napędem na cztery koła i z silnikami, których moce przekraczają 500 KM pozwalają na wielce widowiskową jazdę i zawsze są jedną z większych atrakcji każdej z eliminacji rallycrossu. Tak też było w Toruniu, a z uwagi na to, iż każdy z kierowców ma sporo do. W wyścigu finałowym już na pierwszym łuku doszło do kolizji, na kolejnym zakręcie auta liderów pozostały szczepione na torze, na kolejnym - kierowcy którzy wyprzedzili uczestników dwóch pierwszych zdarzeń również nie opanowali swoich samochodów i spowodowali kolejną ko.lizję. W tej sytuacji sędziowie podjęli decyzję o przerwaniu wyścigu i powtórzeniu startu po 25 minutach na przygotowanie aut do walki. Na polach startowych zabrakło broniącego tytułu mistrzowskiego Bohdana Ludwiczaka (Motoklub Olsztyn), który jednak został sklasyfikowany i zajmuje drugie miejsce z dorobkiem 105 punktów. W powtórzonym wyścigu pewnie zwyciężył lider klasyfikacji Jacek Ptaszek (Toruński Klub Motorowy - 127 pkt), na drugim miejscu dojechał Marcin Wicik (Automobilklub Bydgoski), który w nowym samochodzie zapewne włączy się w pozostałych trzech eliminacjach do walki o miejsce na podium. Po zawodach w Toruniu zajmuje piątą lokatę z dorobkiem 60 pkt. Na trzecim miejscu w klasyfikacji łącznej jest Mirosław Witkowski (Automobilklub Toruński -92 pkt), który został sklasyfikowany na szóstej pozycji. Zdobywca trzeciego miejsca w toruńskiej eliminacji Piotr Dyjak (Motoklub Olsztyn) z dorobkiem 22 punktów zamyka stawkę sklasyfikowanych w sezonie kierowców.

 

Kolejne zawody w rallycrossie odbędą się na torze w Słomczynie 27 -28 sierpnia.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości