Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Wizy do Białorusi dla kierowców zawodowych - czy to konieczne?

Data publikacji: Autor: Materiał partnera zewnętrznego

Fot. materiały partnera zewnętrznego Zawód kierowcy nie jest wcale tak łatwy, jak niektórym mogłoby się wydawać i nierzadko wiąże się z różnymi komplikacjami - szczególnie podczas podróży międzynarodowych. A zwłaszcza, gdy podróżujemy do kraju, gdzie obowiązuje obowiązek wizowy. Z taką sytuacją mamy do czynienia między innymi za naszą wschodnia granicą.

Coraz częściej firmy transportowe w Polsce współpracują z białoruskimi przedsiębiorstwami, z powodzeniem zajmując się zarówno eksportem, jak i importem różnych przesyłek. Jednak wiele osób zadaje sobie kluczowe pytanie czy kierowca musi mieć wizę, planując podróż do Białorusi? Oczywiście to, czy w podróży z jednego państwa do drugiego potrzebna jest wiza, zależy od umów międzynarodowych i ma charakter zmienny - czyli nie jest ustalone definitywnie i na zawsze.

Lecz na tę chwilę odpowiedź jest jednoznaczna – zgodnie z przepisami, każdy polski obywatel, niezależnie od celu podróży, zobowiązany jest posiadać wizę, która umożliwi mu wjazd i pobyt na terenie Białorusi.

3 rodzaje wiz, czyli jaka wiza dla kogo?

Istnieją trzy rodzaje wiz na Białoruś - tranzytowa, krótkoterminowa i długoterminowa. Czym się one różnią?

 · Krótkoterminowa – wiza tego typu ważna jest maksymalnie 90 dni i dotyczy każdego, niezależnie od celu podróży (zarówno turystów, jak i osób, które pojechały na jakiś czas uczyć się lub pracować).

 · Długoterminowa – wiza ta obowiązuje w przypadku, kiedy pobyt na Białorusi trwa dłużej niż 90 dni.

 · Tranzytowa -  wiza przeznaczona dla osób, które będą przejeżdżały przez Białoruś, wydawana jest na maksymalnie rok i ważna jest dwa dni od wjazdu na teren kraju.

W dzisiejszych czasach, kierowca, który chce uzyskać wizę, musi złożyć wniosek wizowy w Ambasadzie Białorusi w Warszawie. Często może to być kłopotliwe - tym bardziej, że kierowcy mają napięty grafik i nie zawsze mają czas na załatwianie tego typu spraw. Idealnym rozwiązaniem w tym przypadku jest skorzystanie z usług firmy, która wyręczy zainteresowanego w praktycznie całym procesie ubiegania się o wizę.

Jest wiele firm, które świadczą takie usługi, lecz nie wszystkie są tak skuteczne i sprawdzone jak jeden z największych graczy na rynku, który zajmuje się kompleksową obsługą przewoźników – mowa o ekspertach z BOS, którzy oferują swoje usługi pod adresem: http://www.licencjetransportowe.com/

Skorzystanie z ich pomocy jest o tyle wygodne, że ich siedziba znajduje się w tym samym budynku co GITD/Biuro do spraw transportu międzynarodowego, co zapewnia jeszcze szybszą i sprawniejszą obsługę i pomoc. Firma oferuje także różnego rodzaju ubezpieczenia transportowe, jak wyrabianie i odnawianie licencji międzynarodowych dla kierowców - czyli zapewnia kompleksową i profesjonalną obsługę przewoźników. Bardzo pomocne jest także to, że w pilnych przypadkach wydanie wizy do Białorusi może przebiegać w trybie ekspresowym i wynosić tylko 48 godzin (w przypadku standardowego procesu trwa to maksymalnie 5 dni roboczych).

Jakie dokumenty są wymagane, aby uzyskać wizę do Białorusi?

Aby zdobyć wizę, bez niepotrzebnej straty czasu i za pośrednictwem profesjonalnej firmy, która kompleksowo obsługuje przewoźników, kierowcy powinni dostarczyć w przypadku wizy długoterminowej jednokrotnej, lub dwukrotnej:

 · paszport (w przypadku nowego paszportu, stary do wglądu);

· aktualne zdjęcie – nie starsze niż pół roku, wymiary 3,5/4,5 (sama głowa, twarz na wprost, na białym tle),

· aktualny adres zamieszkania ubiegającego się o wizę,

· kserokopię Licencji Międzynarodowej,

· obecne dane firmy, na którą ma być złożony wniosek, adres firmy na terenie Białorusi,

· podanie firmowe z prośbą o wydane wizy,

· ubezpieczenie do wizy, które wystawia firma po otrzymaniu dokumentów,

· ostemplowany wniosek wizowy, który można pobrać ze strony: http://www.licencjetransportowe.com/wizy.html (znajduje się w jednym z podpunktów).

W przypadku starań o uzyskanie wizy długoterminowej rocznej, poza powyższymi dokumentami, wymagane jest dodatkowo zaświadczeniem z ZMPD Wiza tranzytowa różni się od powyższych tym, że wymagana jest tylko część wskazanych dokumentów, czyli: paszport, aktualne zdjęcie, aktualny adres zamieszkania kierowcy, aktualne dane firmy, na którą ma być złożony wniosek, ubezpieczenie do wizy, dodatkowo do tego zestawu, wymagana jest wiza rosyjska.

Pomoc profesjonalnej firmy, czyli jak szybko zająć się całym procesem uzyskania wizy

Nie da się ukryć, że konieczność uzyskania wizy jest pewnym utrudnieniem dla kierowców. O wyrobienie takiego dokumentu muszą starać się osoby podróżujące do takich krajów jak Turcja, Rosja czy Białoruś. Jednak zdobycie jej może być łatwiejsze, jeśli cały proces oddamy w ręce profesjonalistów, którzy zajmują się tym tematem na co dzień i znają wszelkie niezbędne elementy całego procesu.

Pomimo tego, że wiza daje posiadaczowi głównie uprawnienia do wjazdu i przebywania w kraju tylko przez określony czas -z reguły w celach turystycznych lub biznesowych - kary za brak posiadania wizy są bardzo duże i sięgają kwot tysięcy euro , nie mówiąc już o deportacji i innych nieprzyjemnych skutkach.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Komentarze

  • Miron (gość)

    Chyba "na Białoruś"? Do Ukrainy, do Węgier...

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości