Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Wypadek nieubezpieczonym autem może spowodować milionowe długi

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. Michał Gąciarz Ponad 1200 nieubezpieczonych kierowców wciąż oddaje do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego odszkodowania za wypadki z lat 90 tych. Łączna suma ich długów przekracza 33 mln złotych. Najstarszy z wypadków - który nadal obciąża portfel nieubezpieczonego kierowcy – wydarzył się we wrześniu 1991 roku.

- Jazda bez polisy OC może mieć konsekwencje zmieniające całe życie. Naświetlając tą grupę spraw regresowych z wypadków sprzed dwudziestu kilku lat - chcemy uzmysłowić kierowcom jak długotrwałe efekty może mieć brak polisy OC – mówi Elżbieta Wanat Połeć, prezes UFG. – Warto zastanowić się czy jeżeli kogoś nie stać na zakup ubezpieczenia OC, to czy stać go na spłatę - z własnej kieszeni - odszkodowania za spowodowany wypadek  – dodaje. Po wypłacie odszkodowania ofiarom wypadku - UFG występuje bowiem – o zwrot wypłaconej kwoty (regres) do: sprawcy i posiadacza nieubezpieczonego pojazdu. Sprawy z lat 90 tych – w których średni regres przekracza 27 tys. złotych - mają dwukrotnie wyższą wartość, aniżeli średnia w całym portfelu spraw regresowych Funduszu. Wynika to z długości postępowania regresowego i ewentualnych dopłat odszkodowań do starych szkód sprzed dwudziestu kilku lat (szczególnie w ostatnich latach). - Często jest to efekt kosztów postępowań: sądowego i egzekucyjnego naliczanych na poszczególnych etapach procesu windykacyjnego,  które również muszą spłacać nieubezpieczeni sprawcy wypadków – wyjaśnia Michał Sierant, dyrektor Biura Windykacji Regresów UFG.

Na jazdę bez polisy OC przede wszystkim decydują się osoby młode, które też najczęściej są sprawcami wypadków. W tej grupie wiekowej prawdopodobieństwo spowodowania wypadku jest większe, a przekonanie, że polisa OC jest czymś istotnym - mniejsze. Pokazują to niedawne brytyjskie badania, z których wynika, że ponad 60 procent kierowców przed osiągnięciem trzydziestki ma wypadek, a jednocześnie tylko 66 procent młodych zdecydowanie zgadza się ze stwierdzeniem, że ‘ubezpieczenie OC jest ważne’*. – Tymczasem wypadek spowodowany nieubezpieczonym pojazdem, może wygenerować naprawdę ogromny dług, którego spłata dla młodego człowieka może trwać nawet przez całe życie – zaznacza Hubert Stoklas, wiceprezes UFG.  Warto pamiętać przy tym, że nieubezpieczony posiadacz pojazdu, jak i sprawca, który spowoduje nim wypadek – solidarnie odpowiadają za wszystkie finansowe skutki zdarzenia. Katalog ich zobowiązań obejmuje m.in.: odszkodowanie za szkody materialne, wynajem auta zastępczego, handlowy ubytek wartości pojazdu, koszty uprzątnięcia miejsca zdarzenia, a także leczenia osób poszkodowanych, leki dla nich i rehabilitacja oraz dojazdy do placówek medycznych, jak również ich utracone zarobki (obecne i przyszłe), renty na zwiększone potrzeby (wypłacane czasem do końca życia osoby, która ucierpiała w wypadku), zadośćuczynienie za ból i cierpienie dla poszkodowanych w wypadku oraz kręgu ich bliskich. Natomiast w  przypadku wykupienia polisy OC - wszystkie te koszty pokrywa ubezpieczyciel.

W jednej z ostatnich spraw, która może okazać się najwyższym regresem w historii Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego – sprawca wypadku pozostawił po sobie spadek w postaci 4 mln złotych długu. Dwudziestoletni kierowca, który spowodował wypadek autem bez OC - zginął, a jego pasażer, również dwudziestoparolatek, jest w stanie wegetatywnym. Suma wypłat dla poszkodowanego mężczyzny, przekroczyła dotychczas cztery miliony złotych, a UFG wypłaca mu też miesięczną rentę - w wysokości kilkunastu tysięcy złotych. Obecnie trwa postępowanie regresowe wobec posiadacza nieubezpieczonego pojazdu.

Na koniec grudnia 2016  roku Fundusz prowadził – w trybie dobrowolnym i egzekucyjnym - 16,4 tysiąca spraw regresowych na łączną sumę 211 mln złotych, czyli aż o 27 mln złotych więcej niż rok wcześniej. Przychody memoriałowe z tytułu roszczeń regresowych wyniosły w 2016 roku 50,5 mln złotych. – W portfelu regresowym pojawiło się bardzo dużo dopłat odszkodowań o wysokiej wartości do tzw. starych spraw – zaznacza Hubert Stoklas. – W większości tych spraw spłata zadłużenia trwa od kilku do kilkunastu lat, również na drodze postępowania egzekucyjnego - wyjaśnia.

___________

* Starsi kierowcy oraz ci, którzy uczestniczyli już w wypadku samochodowym -  są bardziej skłonni do docenienia wartości polisy, niż kierowcy przed 30. rokiem życia. Wśród starszych 91 procent uważa, że polisa OC jest istotna, zaś wśród tych którzy mieli wypadek - 85 procent.

Zobacz także:  Testujemy Porsche Cayenne

Zobacz także: Używana Skoda Octavia 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Angelo (gość)

  no i tak - oc obowiązakowe być musi ALE przez to że jest obowiązkowe ubezpieczyciele robia co chcą i manipuluja jak leci... proste zasady ekonomii.... niewiarygoden że nikt jeszz nie wymyslił co z tym zrobić... kaczor sobie ciągnie na 500+

 • Didi (gość)

  Co Ty w to wszystko mieszasz Kaczora ? co on ma z tym wspolnego ?

 • Haps (gość)

  Ja słyszałam , ze z Kaczorem to spolkuje Janosik hahaha xD inaczej nie byli by tacy madrzy i wszedzie by sie nie mieszali ..

 • Gucci (gość)

  a co ma Kaczor do Janosika ? na całe sczzescie Janosik chroni NAS przed policja i takimi innymi, ja jezdze z Jankiem ijestem zadowolony,m wiec opanuj sie !

 • Haps (gość)

  dla mnie podejrzane, ze nagle Janosik wchodzi ni stąd ni zowąd wchodzi w ubezpieczenia i w sumie nie woadmo o co chodzi, a wiadomo ze w tych czasach rączka rączke myje z tego w zgledu mysle tak jak myśle

 • Gucci (gość)

  mysle, ze nie ma takiej zmowy - jak juz to zmowa moze byc miedzy uezpieczalniami jak to ejst pokreslona zmowa cenowa - tak jak PZU ,zarabia na tym ,a pewnie czesc udzialow ma Kaczor, aja tam jestem za Janosikiem nie jestem glupi

 • Haps (gość)

  nie badz głupi w tym kraju wszystko jst ze soba powiazane , ale fakt jest taki ze na wszystki m i tak zarabiaja zlodzieje i ten zlodziejski rzad z Kaczynskim na czele, a gdzies OC trzeba kupic a teraz podobno maja najtaniej w LINK4 bo tam jest jakas "kasa wraca" czy cos wtym stylu

 • Gucci (gość)

  a wierzysz w to ze kasa wraca/? ja poczytalesm o tym LINKU 4 i pomysl zgapiony od Janosika... jedyna roznica na tyle ze w Janosiku mozesz od razu dostac znizke a tam w kasa wraca dostajesz znizke dopiero "pozniej" czyli nic pewngo tak naprawde, zaplacisz za OC dwa tysie przejedziesz tysiac kilometrow bezpiecznie i przepisowao, a i tak sie dosraja byle Ci nie dac tego ubezpieczenia. wiec jak dla mnie fake

 • Haps (gość)

  no tu sie zgodze, jakis dziwny zabieg bo gdzie gwarant ze faktycznie dostajesz ta znizke ? sa jakies zalozenia co niy trzeba zrobic zeby to dostac?

 • Gucci (gość)

  przeczytalem ze niby 200 km mtrzeba zrobic.. a jaka jest prawda to nikt nie wiemy

 • Haps (gość)

  a jakies dokladne dane sa gdzies wpisane ? trzeba miec dobra ocene czy co ? tak jak w Janosiku ?

 • Gucci (gość)

  poczytaj na ich stronie ,dokladnie o co chodzi.. w kazdym razie lepsze chyba OC W Janku przynajmniej amsz od razu gwarant znizki a nie po czasie

 • Polskikierowca (gość)

  Do ANGELO a co ma 500+wspolnego z OC klupnij sie w ten leb metalowym mlotkiem ,zygac i sie chce jak slysze wypociny bo 500+ uwazasz ze lepiej dac politykom niz dzieciom ,jestes jednym zwielu POLAKOW ktorzy zabrac chca talez zupy i bulke spod nosa zaby byli glodni i zyli w ubustwie, nie jestes lepszym obywatelem jak ci ktorzy nie placa OC , chcesz sie czepiac to zobacz ile kasy w amber ludzie stracili za rzadow PO to cie nie boli ?ale 500 na dziecko to szlag cie trafia .

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości