Ceny paliw ponownie w górę

(ip)
Ostatnie dni na rynku ropy stały pod znakiem szybko zmieniających się nastrojów inwestorów. Na krajowym rynku ceny jeszcze utrzymują się poniżej pięciu złotych, ale wraz z początkiem roku szkolnego piątki zobaczymy nie tylko w uczniowskim dzienniczku.
Fot. Lukoil
Fot. Lukoil

Tendencja spadkowa zapoczątkowana na rynku ropy pod koniec ubiegłego tygodnia nie utrzymała się długo. Jeszcze w poniedziałek cena surowca na giełdzie w Londynie, w reakcji na słabe dane z amerykańskiego rynku pracy i powracające obawy o możliwość greckiego bankructwa, spadła w okolice poziomu 110 dol. za baryłkę. Jednak przedłużające się ograniczenia w produkcji surowca w Zatoce Meksykańskiej, będące efektem przechodzących w tym rejonie tropikalnych sztormów, ponownie wywindowały ceny powyżej 115 dol.

_____________________

Zachęcamy do przyłączenia się do akcji serwisu Motofakty.pl i dziennika "Polska": "Chcemy taniego paliwa" i podpisania petycji


taniepaliwo.motofakty.pl
taniepaliwo.motofakty.pl

_____________________

Koniec tygodnia stał pod znakiem wystąpień szefów banków centralnych i amerykańskiego prezydenta. Najpierw w czwartek szef Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet, na konferencji po posiedzeniu rady EBC poinformował, że Bank obniżył prognozy wzrostu dla strefy euro. Ta wiadomość została odebrana negatywnie. Podobnie jak późniejsze enigmatyczne wystąpienie Bena Bernanke, szefa amerykańskiej Rezerwy Federalnej, który nadal nie sprecyzował, w jaki sposób Fed chce wesprzeć anemiczną gospodarkę USA. W efekcie ceny ropy nieznacznie spadły. Powiew optymizmu pojawił się po przemówieniu Baracka Obamy, w którym zarysował on plan pobudzenia gospodarki i działań wspierających zatrudnienie. Jego skala ma być większa niż oczekiwano, ale pytaniem otwartym jest, czy ta propozycja znajdzie poparcie w Kongresie.

Czynnikiem, który wciąż nie jest widoczny w cenach, a w niedalekiej przyszłości może wpłynąć na obniżkę notowań surowca, jest coraz bardziej prawdopodobne wznowienie dostaw libijskiej ropy na rynek. Powrót do pełnego wydobycia może potrwać, ale nowe władze będą z pewnością zdeterminowane, aby jak najszybciej uruchomić przynajmniej część produkcji. Każda dodatkowa ilość surowca, zmniejszająca presję na wzrost jego cen, będzie argumentem przemawiającym za obniżką notowań ropy.

Ceny detaliczne na polskich stacjach przez kolejny tydzień obroniły poziom 4,99 zł/l, jednak nie można raczej mieć nadziei, że w obecnym tygodniu ten obraz rynku się utrzyma. Koncerny paliwowe niemal do granic opłacalności ekonomicznej przeciągają wdrożenie podwyżek, a na bazach paliwowych o benzynę coraz trudniej. Wiele stacji zagranicznych operatorów zdecydowało się na ruch „w górę”, bowiem nie były już w stanie utrzymywać tak niskich cen.

Na przestrzeni ubiegłego tygodnia hurtowe ceny olejów: napędowego i opałowego wzrosły o blisko 50 złotych, co pozwala przynajmniej częściowo wnioskować o wysokości podwyżek, jakie „omijają” w tej chwili benzynę. Obecna cena średnia paliwa dieslowskiego w Polsce wynosi 4043,5 zł/m sześc., a w przypadku oleju napędowego cena wynosi 2935,50 zł/m sześc.

Szacunki e-petrol.pl na przyszły tydzień zakładają niezbyt duże wzrosty cen na stacjach sięgające kilku groszy dla paliw tradycyjnych. Są one wynikiem prognozowanej zwyżki cen hurtowych o skali sięgającej ponad stu złotych dla przyblokowanych dotychczas benzyn, a także kilkudziesięciu złotych dla oleju napędowego.

W trudnej sytuacji znajduje się także hurtowy rynek LPG w Polsce, bowiem wskutek niewielkiego napływu gazu płynnego ze Wschodu mamy do czynienia z istotnymi podwyżkami cen. Co prawda nie przekłada się to jeszcze na poziom w detalu, jednakże jeśli stan rzeczy będzie trwał – można podejrzewać, że kilkugroszowa podwyżka nie będzie pozbawiona uzasadnienia.

Na rynku detalicznym przewidywania e-petrol.pl sięgają poziomu 5,03 – 5,16 zł/l benzyny bezołowiowej 95 i 5,01 – 5,14 zł/l oleju napędowego. Dla autogazu przewidujemy poziom 2,48 – 2,58 zł/l.

Źródło: e-petrol.pl

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty