Druga runda Rotax Euro Challenge

Karol Biela
Wczoraj zakończyła się kolejna, druga runda zawodów Rotax Euro Challenge, które odbyły się na włoskim torze 7 Laghi w Castelletto. Jako jedyni Polacy w finale wystartowali Karol Dąbski (Praga Racing Team) w kategorii Senior oraz Damian Wiśnicki (Uniq Racing Team) w kategorii Junior.

Po raz pierwszy w tak prestiżowych zawodach, w barwach teamu Uniq Racing wziął udział Nicolas Dapero, Argentyńczyk startujący w kategorii Junior. Po trzech jazdach kwalifikacyjnych, w których Dapero zajął kolejno miejsce 23., 22. i 22., Argentyńczyk nie zakwalifikował się do finałowej trzydziestki czwórki.

Wystartował w niej natomiast Damian Wiśnicki, który w kwalifikacjach zajął miejsce 9., 10. oraz 21. co dało mu 25. pole startowe w biegach finałowych. Jazdę przedfinałową Wiśnicki zakończył na 28. pozycji. Zarówno w kwalifikacjach jak i finałach, dobrze pojechał Marino Sato (Praga Racing Team): w kwalifikacjach zajął kolejno miejsce 13., 10. i 5. co dało mu 17. pole startowe do biegów finałowych, które ukończył na 6. miejscu.

W kategorii Senior poza Karolem Dąbskim wystartował czeski zawodnik Petr Fulin (OK1 Racing Team), jako jedyny jadący na podwoziu OK1. Cztery jazdy kwalifikacyjne, w których Petr Fulin zajął miejsce 17., 17., 16. oraz 26. dały mu pięćdziesiątą pozycję, która umożliwiała mu start w jeździe drugiej szansy.

W tej zajął 18. miejsce co wykluczyło go z finałowej trzydziestki czwórki. W drugiej jeździe kwalifikacyjnej, na drugim okrążeniu zawodnika jadącego przed Karolem Dąbskim obróciło, przez co musiał ominąć go po trawie. To oraz inne incydenty na torze wpłynęły na ostateczny wynik jego drugiej jazdy kwalifikacyjnej – 30. miejsce. Jednak poza tym jednym startem Dąbski nie opuszczał pierwszej trójki. Zajął kolejno miejsce: 3., 30., 2. i 2. Dało mu to osiemnaste pole startowe do biegów finałowych, w których dotarł do mety jako dziewiąty.

W finale kategorii Junior, Damian Wiśnicki startujący z 28. miejsca, na szóstym okrążeniu był już o 13 pozycji wyżej. Na trzy okrążenia przed końcem utracił jednak piętnastą pozycję i ostatecznie dojechał na 18. miejscu. Marino Sato, który startował w tej samej kategorii zajął w finale miejsce ósme.

Natomiast startujący z 9. miejsca, Karol Dąbski w jeździe finałowej kategorii Senior, na piątym okrążeniu spadł na 11. miejsce. Udało mu się jednak odrobić jedną pozycję co dało mu 10. miejsce w finale.
Zarówno zawodnicy samego Uniq Racing jak i zawodnicy Praga Racing Team oraz OK1 Racing Team byli obsługiwani przez team Uniq Racing.

Kolejna, trzecia runda Rotax Euro Challenge odbędzie się za półtora miesiąca (15-21 lipca) na torze PF International Kart Circuit w Anglii.