Przebudowa Katowic: Plac przed Teatrem Śląskim z donicami. A na Mickiewicza estetyczny zawrót głowy

Justyna Przybytek
Fot. Marzena Bugała-Azarko
Fot. Marzena Bugała-Azarko
Przebudowa centrum Katowic: Pierwszy z trzech placów budowanych na katowickim rynku ma być gotowy jesienią tego roku. Powstanie tu m.in. scena plenerowa
Fot. Marzena Bugała-Azarko
Fot. Marzena Bugała-Azarko

Przebudowa centrum Katowic:

Pod koniec tego tygodnia robotnicy planują opuścić plac Teatralny w centrum Katowic. Jego budowa jest prowadzona w ramach modernizacji katowickiego rynku.

- Kończona jest konstrukcja nowych schodów oraz sam plac. Ta jego część przed budynkiem teatru zostanie otwarta dla mieszkańców i odwiedzających Katowice podczas Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn - zapowiada Wojciech
Pałczyński z firmy NDI, która jest generalnym wykonawcą przebudowy centrum Katowic.

Ale robotnicy planują tu wrócić we wrześniu. - Po zakończeniu wszystkich imprez planujemy montować na placu, w jego posadzce, oprawy oświetleniowe, czyli lampy led - dodaje Pałczyński.

Będą jeszcze dwa place: Kwiatowy i park miejski

Plac Teatralny to jeden z trzech placów, z których będzie się składać nowy katowicki rynek. Między Domem Handlowym Zenit a dawnym Domem Prasy, a dziś Urzędem Miasta, powstaje plac Kwiatowy. Na dawnym placu Harcerzy Obrońców Katowic, obok banku ING, powstać ma park miejski z siłownią i placem zabaw oraz fontanną. Plac przed Teatrem Śląskim będzie niewielki, podświetlany, ozdobiony kwiatami w donicach, ma pełnić m.in. funkcje sceny plenerowej teatru.

Finiszują także prace w sąsiedztwie rynku, na ulicy Mickiewicza, również remontowanej w ramach przebudowy centrum Katowic. Efekt modernizacji może jednak nieco zaskoczyć, bo ulica będzie przypominała... patchwork. Część pozostanie w betonie, a część będzie w kostce granitowej, granitowych płytach i bloczkach z granitu (każde innej wielkości). Finał układanki zobaczymy już pod koniec września.

Estetyczny zawrót głowy na ulicy Mickiewicza

Nawierzchnia ulicy wymieniana jest na odcinku od Skarbka do Domu Handlowego Ślązak.

- Tylko ten fragment jest przewidziany w zakresie inwestycji, dalej w kierunku zachodnim na ulicy pozostanie nawierzchnia istniejąca - mówi  Pałczyński.

Także docelowa organizacja ruchu może przyprawić o zawrót głowy. Na Mickiewicza nie wjedziemy z ulicy Moniuszki ani z al. Korfantego. Wjadą na Mickiewicza wyłącznie autobusy z ulicy Skargi przez nowo budowany łącznik drogowy - połączy Skargi z Mickiewicza - a biegnący pomiędzy Ślązakiem a budynkiem PZU. Roboty tu już trwają. Droga będzie jednokierunkowa, wzdłuż niej mają być chodnik oraz ścieżka rowerowa. Samochody osobowe na Mickiewicza wjadą, ale tylko od strony ulicy Sokolskiej. Będzie można tu zawrócić, ewentualnie zaparkować. Parkingi na Mickiewicza będą po północnej stronie (tej, gdzie jest targowisko), także tu mają się mieścić przystanki autobusowe.

                                                                                           Źródło: Dziennik Zachodni

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty