Tankowanie auta na gaz LPG. Jak zrobić to prawidłowo?

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Należy pamiętać, że wyciek skroplonego gazu może spowodować odmrożenie skóry, a w konsekwencji martwicę i uszkodzenie zakończeń nerwowych.
Należy pamiętać, że wyciek skroplonego gazu może spowodować odmrożenie skóry, a w konsekwencji martwicę i uszkodzenie zakończeń nerwowych. Krzysztof Piątek
Autogaz zdobywa w ostatnich latach coraz większą popularność w Europie, Z uwagi na rosnącą liczbę użytkowników tego paliwa także w Polsce, warto przypomnieć kilka podstawowych zasad prawidłowego tankowania autogazu przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Autogaz jest powszechnie dostępnym, alternatywnym paliwem. Samochody zasilane LPG są dopuszczone do ruchu w strefach czystego transportu, tworzonych coraz częściej w centrach wielu europejskich miast. Gaz płynny jest także najtańszym z powszechnie dostępnych paliw w Europie. Te wszystkie cechy przemawiają za jego rosnącą popularnością. Według Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców obecnie w Polsce aż 2,5 mln samochodów zasilanych jest gazem LPG.

Tankowanie gazu nie jest bardziej skomplikowane czy ryzykowne niż tankowanie zwykłego paliwa. W obu przypadkach konieczne jest przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Na stacjach nie wolno palić papierosów, niezalecane jest także korzystanie z telefonów komórkowych. Istnieje jednak czynnik, który może powodować potencjalne ryzyko podczas tankowania LPG – gaz ze względu na swoją niską temperaturę parowania (około -40 stopni) może spowodować uraz skóry, a nawet jej odmrożenie. Dlatego nie warto poddawać się rutynie i za każdym razem należy mieć na względzie środki ostrożności.

Bezpieczne tankowanie auta na gaz LPG:

  • Po zaparkowaniu pod dystrybutorem wyłącz silnik auta i zaciągnij hamulec ręczny.
  • Pamiętaj o zastosowaniu środków ochrony indywidualnej – załóż atestowane rękawice i okulary, które uchronią Cię przed potencjalnym wyciekiem gazu, a w konsekwencji odmrożeniem skóry. Rękawice i okulary ochronne powinny być dostępne na stacji.
  • Upewnij się, aby zawór wlewowy w pojeździe nie miał zanieczyszczeń, które uniemożliwią bezpieczne zatankowanie gazu. W razie konieczności usuń zanieczyszczenia, zanim podłączysz pistolet nalewowy w pojeździe.
  • Wprowadź pistolet nalewowy do zaworu wlewowego w aucie. Pamiętaj, by dokładnie zapiąć pistolet przy pomocy specjalnej dźwigni. Jeśli nie potrafisz sobie z tym poradzić, poproś o pomoc pracownika stacji. Zawory tankowania LPG mogą znajdować się w różnych miejscach, np. pod zderzakiem, dlatego dostęp do nich może być czasem utrudniony. Jeśli jest to konieczne dopasuj odpowiednią końcówkę adaptacyjną do zaworu wlewowego w aucie.
  • Rozpocznij tankowanie – naciśnij i przytrzymaj przycisk na dystrybutorze.
  • Dopilnuj, aby podczas tankowania, nie były otwierane drzwi i okna w pojeździe od strony wlewu, a osoby postronne przebywały poza strefa zagrożenia - 1,5 m od wlewu.
  • Po skończonym tankowaniu zwolnij blokadę i odłóż pistolet na miejsce – zaczep w dystrybutorze LPG. Odłącz końcówkę adaptacyjną jeżeli była wcześniej założona.

Zdarzają się sytuacje, kiedy tankowanie LPG nie jest możliwe. Zaliczamy do nich burze z silnymi wyładowaniami atmosferycznymi oraz posiadanie niesprawnej instalacji w swoim aucie. Instalacje gazowe podlegają corocznym badaniom na stacji kontroli pojazdów.

Należy pamiętać, że wyciek skroplonego gazu może spowodować odmrożenie skóry, a w konsekwencji martwicę i uszkodzenie zakończeń nerwowych. W przypadku nagłej emisji gazu i doznanych obrażeń, konieczne jest natychmiastowe udanie się na stację po pierwszą pomoc, która obejmuje przede wszystkim ogrzanie uszkodzonej skóry pod bieżącą, letnią wodą przez ok. 10minut, a następnie nałożenie opatrunku. Osoba z odmrożeniami powinna ostatecznie trafić pod opiekę lekarza.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty