Uwieczniony na fotoradarze

(mp)
Zdjęcie i wezwanie do stawienia się w siedzibie Straży Miejskiej lub Policji otrzymują kierowcy, którzy złamali przepisy ruchu drogowego i zostali na tym przyłapani przez fotoradar.

 

Uwieczniony na fotoradarze

Samochód, wizerunek kierującego, data i godzina zdarzenia, miejsce popełnienia wykroczenia, prędkość z jaką jechał kierujący oraz prędkość dozwolona - wszystkie te informacje widnieją na wezwaniu do zapłaty mandatu karnego wysyłanym do właściciela pojazdu pocztą.

 

Na wezwaniu kierowca jest ponadto pouczany, jak powinien się dalej zachować. Instrukcję tę warto przeczytać. Niezastosowanie się do niej może grozić pojawieniem się funkcjonariuszy policji w domu w celu przymusowego doprowadzenie właściciela auta - taka groźba widnieje w tekście wezwania. 

 

Uwieczniony na fotoradarze

Fotoradary montowane są zazwyczaj w obudowie na specjalnym słupie. Z daleka wyglądają jak spłaszczone budki dla ptaków i do momentu, w którym kierowca nie znajdzie się blisko jednego z nich, nie ma w zasadzie szansy na zauważenie urządzenia. To przewaga tego typu kontrolowania prowadzących pojazdy nad zwykłymi patrolami zaopatrzonymi w radary ręczne, popularnie określanymi mianem "suszarek".

 

Fotoradary włączane są zaledwie na kilka godzin dziennie. Powodem jest…zbyt duża liczba kierowców łamiących przepisy w stosunku do "mocy przerobowej" urządzenia.  O godzinach pracy fotoradarów w danych miejscowościach informują zazwyczaj lokalne rozgłośnie radiowe.

 

 

Taryfikator mandatów za przekroczenie dozwolonej prędkości:

 

Prędkość (km/h)

kwota (zł)

punkty karne

od  6 do 10

20 - 50

1

od 11 do 20

50 - 100

2

od 21 do 30

100 - 200

4

od 31 do 40

200 - 300

6

od 41 do 50

300 - 400

8

ponad 50

400 - 500

10

 

 

Po przekroczeniu w ciągu roku limitu 24 punktów karnych tracimy prawo jazdy i trzeba przystąpić do zdawania egzaminu. Dla kierowców, którzy prawo jazdy mają krócej niż 12 miesięcy, limit punktów wynosi 20.

 

Dane wg Komendy Głównej Policji

 

Na zdjęciu kierowca przyłapany przez fotoradar na Moście Siekierkowskim w Warszawie. Na wezwaniu do zapłaty znajdują się:

- zdjęcie samochodu

- dopuszczalna prędkość (70 km/h)

- prędkość pojazdu (116 km/h)

- dzień i godzina zdarzenia

 

Redakcja

www.motofakty.pl

 usunęła numer rejestracyjny pojazdu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty