Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Polisa OC. Problem z wypowiedzeniem umowy, będą zwroty pieniędzy

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Pixabay.com Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów informuje, że jedna z czołowych firm ubezpieczeniowych w kraju, utrudniała wypowiedzenie polis. Teraz będzie musiała m.in. oddać pieniądze.

Postępowanie przeciwko Powszechnemu Zakładowi Ubezpieczeń zostało wszczęte we wrześniu 2017 r. po zawiadomieniu Rzecznika Finansowego. UOKiK zakwestionował działania niekorzystne dla kierowców.

Jak tłumaczy UOKiK, kierowcy którym kończyła się umowa ubezpieczenia OC w PZU, dostawali pisma z informacją o warunkach ubezpieczenia na kolejny okres. Gdy następnie skontaktowali się z infolinią, agentem lub oddziałem, PZU uznawał, że zawierana jest nowa umowa. Tymczasem skoro konsument nie wypowiedział dotychczasowej umowy, ubezpieczyciel powinien uznać ją za automatycznie przedłużoną. Miało to swoje konsekwencje albowiem PZU twierdził, że kierowcy nie mogą wypowiadać takich kontraktów, pomimo że posiadali w tym samym czasie ubezpieczenie OC w innej firmie. Konsumenci musieli więc płacić składki za dwa ubezpieczenia.

Zobacz także: TOP 10 sposobów na mniejsze spalanie

Powszechny Zakład Ubezpieczeń uniknął kary finansowej, ponieważ zobowiązał się do zmiany zakwestionowanej praktyki. Oznacza to, że uzna wypowiedzenia umów przez konsumentów aż do trzech lat wstecz, jeżeli konsumenci nadal będą chcieli wypowiedzieć umowy. Odda proporcjonalną część składki pobranej wtedy, gdy konsument miał podwójne ubezpieczenie OC. Aby z tego skorzystać, należy wysłać PZU pismo z numerem rachunku do przelewu. Firma zobowiązała się, że będzie umożliwiać konsumentom wypowiadanie przez nich umów, które zostały automatycznie przedłużone, gdy będą posiadali w tym samym czasie OC u innego ubezpieczyciela.

Zobacz także: Jak zadbać o akumulator?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • łodzianin (gość)

    Jedno słowo. PZU powinno zapłacić dodatkowo karę lub odsetki wszystkim tym klientom, którzy chcieli lub chcą wypowiedzieć umowę. Inaczej wygląda na to, że PZU wzięło sobie od klientów niezły kredycik z zerowym oprocentowaniem. Oczywiści nie pytając ich o zgodę.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości