Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Quad. To nie zabawka - trzeba go ubezpieczyć

Data publikacji: Autor: Materiał informacyjny mFind.pl

Fot. Marcin Oliva Soto Popularność quadów rośnie z roku na rok, coraz częściej kupowane są dla dzieci i zajmują stałe miejsce na liście prezentów komunijnych czy urodzinowych. Pamiętajmy, że quad to taki sam pojazd mechaniczny jak samochód, zatem trzeba mieć uprawnienia, aby nim kierować, a sam pojazd należy zarejestrować i wykupić obowiązkowe OC. Ile kosztuje ubezpieczenie OC quada?

Kto może jeździć quadem?

Aby prowadzić quad, należy mieć ukończone 14 lat i prawo jazdy kategorii AM, B1 lub B - rodzaj wymaganego dokumentu zależy od masy quada.

Prawo o ruchu drogowym dzieli quady na:

• czterokołowce – pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej 550 kg w przypadku przewozu ładunków i 400 kg w przypadku przewozu osób. Do poruszania się dużymi quadami jest potrzebne prawo jazdy kategorii B1 lub B.

czterokołowce lekkie – quady o maksymalnej masie 350 kg, mogą jeździć do 45 km/h. Obowiązuje na nie prawo jazdy kategorii AM.

Oblicz składkę OC/AC dla swojego auta i zaoszczędź nawet 517 złotych!

Gdzie można jeździć quadem?

Quadem można poruszać się po każdej drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu. Zabroniona jest jazda po autostradach i drogach ekspresowych.

Quadem można jeździć po lesie, ale wyłącznie drogami publicznymi i oznaczonymi. Za jazdę po lesie innymi drogami grozi kara grzywny - nawet 1 tys. zł. Quadem nie wolno wjeżdżać na teren parku narodowego i krajobrazowego, nie wolno jeździć po plażach.

Przejdź do kalkulatora ubezpieczeń OC/AC

Rejestracja i zakup OC quada

Quady rejestruje się tak samo jak samochód czy motocykl. Zakup ubezpieczenia OC quada wygląda dokładnie tak jak zakup polisy dla auta. Niektórzy ubezpieczyciele mają specjalne oferty skierowane do właścicieli motocykli, quadów i skuterów.

Od czego zależy cena ubezpieczenia OC quada?

Wysokość stawki ubezpieczenia OC pojazdów mechanicznych, a zatem również quada, zależy m.in. od:

• wieku, doświadczenia i miejsca zamieszkania właściciela,

• czasu posiadania uprawnień do kierowania pojazdami,

• historii ubezpieczeniowej (prawo do zniżek, ewentualne szkody),

• parametrów pojazdu – marki, roku produkcji, pojemności silnika i stanu technicznego.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC quada?

Za ubezpieczenie OC quada zapłacimy od 100 do nawet 4 tys. zł. Doświadczony kierowca z Olsztyna, który ma prawo jazdy od 16 lat i dobrą historię ubezpieczeniową, za ubezpieczenie OC quada z 2008 roku zapłaci ok. 500 zł. Ubezpieczenie OC quada z 2017 roku dla tego kierowcy wyniesie ok. 150 zł.

Młody kierowca, posiadacz prawa jazdy od czterech lat, za ubezpieczenie OC quada z 2008 roku zapłaci ok. 700 zł, a za ubezpieczenie OC quada z 2017 roku ok. 600 zł.

Powyższe stawki są orientacyjne.

Gdzie znajdziemy najtańsze ubezpieczenie OC quada? Najtańszych ubezpieczeń OC warto szukać w portalu Mfind.pl. Doradcy Mfind.pl w ciągu kilku minut wyliczają wysokość składki ubezpieczenia OC quada przez telefon, wystarczy podać numer rejestracyjny i wszystkie dane techniczne pojazdu, a także kilka informacji na temat posiadacza.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Katarzyna (gość)

    Warto pamiętać, że już jeden dzień bez ubezpieczenia OC naraża nas na otrzymanie kary. Tutaj https://ubea.pl/Kara-za-brak-OC-w-2018-roku%2Cartykul%2C850/2/ można sprawdzić, jakie stawki kar obowiązują w tym roku.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości