Wszystko
o samochodach

Porady / Naprawy

Regeneracja filtra DPF. Na czym polega? (video)

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN Turbo / x-news

Fot. TVN Turbo / x-news Coraz głośniej mówi się o tym, że auta bez DPF-ów nie będą dopuszczane do ruchu. Co zrobić, gdy kontrolka na desce zasygnalizuje awarię tego kosztownego elementu? Filtr można oddać do tzw. pralni.

Aby ograniczyć nadmierną emisję spalin, producenci samochodów głównie z silnikiem Diesla wyposażają pojazdy w filtr cząstek stałych, który ma dwie zasadnicze funkcje. Pierwszą jest zatrzymywanie cząstek stałych wydobywających się z silnika, a drugą ich wypalanie wewnątrz filtra. Filtr ten – jak wszystkie części zamienne w samochodzie - z czasem ulega zużyciu i wymaga wymiany lub regeneracji. Szukając oszczędności, niektórzy kierowcy decydują się na zupełne usunięcie filtra.

Maszyna do czyszczenia filtrów cząstek stałych swoim działaniem przypomina pralko-suszarkę. Zanim jednak filtr DPF trafi do takiej maszyny, musi zostać sprawdzony. Nie każdego DPF-a da się zregenerować.

Należy upewnić się, że filtr nie jest uszkodzony chemicznie czy mechanicznie. Jeśli wszystko jest w porządku, zaślepiane są otwory przez które ucieka ciśnienie i filtr ląduje w maszynie. Ta uderzeniami gorącej wody pod odpowiednio dużym ciśnieniem wybija z jego struktur wszystkie zanieczyszczenia. Może to być np. sadza, olej czy popioły. Po cyklu czyszczenia następuje suszenie i ponowne sprawdzenie parametrów.

Koszt regeneracji filtra DPF dla auta osobowego to wydatek około 500 zł.

Redakcja poleca: Prawo jazdy. Co oznaczają kody w dokumencie?

Obecnie kierowca może zostać ukarany mandatem za jazdę pojazdem, który nie spełnia norm emisyjnych. Maksymalna kwota w tym przypadku to 500 zł. Politycy Nowoczesnej proponują karę grzywny dla właściciela pojazdu z usuniętym filtrem DPF, a także dla mechanika, który oferuje takie usługi. Grzywna ma wynosić 5 tys. zł. Projekt zakłada obowiązek usunięcia pojazdu z drogi na koszt właściciela w przypadku stwierdzenia, że jego stan techniczny narusza przepisy dotyczące ochrony środowiska.

- Mandaty za poruszanie się pojazdem niespełniającym norm emisyjnych (maksymalnie 500 zł) są niewspółmiernie małe do oszczędności, jakie generuje usunięcie filtra albo kosztów wymiany zużytego na nowy. Chociaż samochód ze zużytym, niedziałającym albo usuniętym filtrem DPF nie powinien poruszać się po drogach, to jego usunięcie z drogi nie jest obowiązkowe, a policja po kontroli ma obowiązek co najwyżej zatrzymać jego dowód rejestracyjny – wyjaśniają parlamentarzyści.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Weredyk (gość)

  Regeneracja polega na kasowaniu 1000 zl. przez jakiegos niekoniecznie mechanika, za cos co w miare kumatemu gosciowi zajmie pare godzin w garazu. Najpierw oczywiscie trzeba posluchac ciemnoty wciskanej przez tak zwanego fachowca.

 • ja sam czysciłem (gość)

  spray do czyszczenia kominków z sadzy i karcher oraz tzw dimer (koncentrat do mycia pojazdów) zalany na noc filtr odmakał i jak nowy. Koszt nie licząc demontażu i montażu ok 100-150zł

 • DIY (gość)

  Nie dajcie się naciągnąć. Czyszczenie Dpfa zrobicie sami. Jedyne co jest potrzebne to myjka ciśnieniowa i trochę wolnego czasu.

 • Jacek (gość)

  Tylko po co go czyścić skoro nowy kosztuje około 800 zł i mamy spokój na lata

 • Łysy (gość)

  Jeżeli auto żre olej to czyszczenie jest tylko doraźną formą bo za jakiś czas znów będzie zapchany.

 • Tadek (gość)

  Dobrą i tańszą niż zakup nowego opcją jest regeneracja dpf w autoryzowanym serwisie, ja tak zrobiłem jakiś czas temu i póki co cały czas mi filtr działa bezproblemowo.

 • Sami specialisci (gość)

  Jest może ktoś kto czyścil już sobie dpf w taki sposób? Na jak długo pomaga takie wyczyszczenie? Nie każdy filtr kosztuje 800 zł hahaha. Co robicie z tymi odpadami z czyszczenia? Pewnie do ścieków lecą, tak samo jak przy wypalaniu się cieszą jak do atmosfery leci

 • władeqq (gość)

  większość nie ma co czyścić bo większość wycina te filtry... całe szczęście zdecydowałem się na zakup aurisa hybrydy przynajmniej takich problemów nie będę miał i silnik benzynowy jest mniej skomplikowany

 • Piotr (gość)

  Te kiepskie reklamy Toyoty to powinni usuwać

 • max (gość)

  Ale dobrze człowiek gada, o co Ci chodzi?

 • Boguś (gość)

  Oferta dla klientów z całej Polski, warsztatów i klientów indywidualnych. Czyszczenie i regeneracja DPF / FAP - darmowy kurier odbiera filtr i potem oddaje sprawny. Polecam http://dpf-rogowski.pl/

 • Gigi (gość)

  Tutaj pokazane nieco dokładniej o co chodzi i jak to się wycenia w zakresie DPF http://dailydriver.pl/porady/technika/regeneracja-filtra-dpf-na-czym-polega-i-ile-kosztuje/

 • Koplkeskowy serwis DPF FAP (gość)

  Serwis filtrów DPF FAP KAT tylko 390zl z kurierem w obie strony gratis www.EcoSerwisDPF.pl

 • Karolina (gość)

  Ja regenerowałam swój w Bosch Diesel Service Pawlik na KEN i jestem bardzo zadowolona :D

 • Regeneracja DPF (gość)

  www.auto-szczurek.pl Zapraszamy na profesjonalną regenerację, znajdujemy się w pobliżu Krakowa, Myślenic, Skawiny, Wieliczki, Wadowic. Więcej na naszej stronie.

 • Turysta z Krakowa (gość)

  Jadąc z Krakowa do Zakopanego wyświetliła mi się w BMW e90 kontrolka filtra DPF auto straciło moc obroty spadły do trzech tysięcy i pod górki bardzo ciężko z potami na czole dojechałem za Nowy Targ do miejscowości Szaflary. Najbliższa pomoc drogowa skierowała mnie do firmy ECOSERWISDPF w Rabka Zdrój .Panowie z firmy czyszczącej DPF -y naprawili mi samochód w 3.5 godziny . Szczerze polecam wszystkim tę firmę za jej profesjonalizm.

 • krzyzak (gość)

  do regeneracji polecam K2 DPF Cleaner

 • Marek (gość)

  1. No nie wiem do czego nowy kosztuje 800... chyba zamiennik, który się rozsypie po 50 000 i to pewnie do prostych modeli. 2. Jeżeli olej dostaje się do DPF to znaczy, że coś jest uszkodzone... turbo ? 3. Do kolegi od Karchera.... Czy ty wiesz co ten środek robi z wkladem i pierwiastkami, które są naniesione na monolit? Tego dpfa odrazu możesz w kosz wyrzucić... 4. Przecież te resztki z czyszczenia muszą trafić do zakładu utyliazacji... Ktokolwiek prowadził zakład wie o co biega... 5. Tutaj macie dużo wyjaśnień dlaczego i co to jest czyszczenie dpf https://dpf-lab.pl/ . Na forach też jest tego sporo.... Przed pisaniem komentarzy polecam się edukować !

 • roso (gość)

  panowie sam mercedes 2018 r benzyna klasa c przebieg 50 ooo km czy jest sens czyscic filtr czastek stalych

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości