Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Technologia

Toyota zainwestuje 50 mln dolarów w badania nad sztuczną inteligencją

Data publikacji: Autor: (ip)

Toyota nawiązała współpracę z Massachusetts Institute of Technology i Uniwersytetem Stanforda w dziedzinie badań nad sztuczną inteligencją. Celem współpracy jest rozwijanie zaawansowanych systemów bezpieczeństwa czynnego opartych na sztucznej inteligencji Fot. materiały prasowe Toyota nawiązała współpracę z Massachusetts Institute of Technology i Uniwersytetem Stanforda w dziedzinie badań nad sztuczną inteligencją. Celem współpracy jest rozwijanie zaawansowanych systemów bezpieczeństwa czynnego opartych na sztucznej inteligencji.

Toyota nawiązała współpracę z Massachusetts Institute of Technology i Uniwersytetem Stanforda w dziedzinie badań nad sztuczną inteligencją. Celem współpracy jest rozwijanie zaawansowanych systemów bezpieczeństwa czynnego opartych na sztucznej inteligencji Fot. materiały prasowe Zespół utworzony przez Toyotę i naukowców MIT, kierowany przez prof. Danielę Rus, będzie pracował nad zaawansowanymi systemami, które pozwolą samochodom precyzyjnie skanować otoczenie i bezpiecznie poruszać się w sposób dostosowany do warunków. Takie wsparcie zapewnione kierowcy doprowadzi do radykalnego zmniejszenia liczby wypadków. Potencjalnie badania mogą zaowocować stworzeniem samochodu, który będzie zapobiegać wszelkim kolizjom.

Zespół pod kierownictwem prof. Fei-Fei Li, powołany przy Laboratorium Sztucznej Inteligencji Uniwersytetu Stanforda (SAIL), zajmie się opracowaniem inteligentnych systemów, które będą w stanie zrozumieć skomplikowany ruch uliczny i dostosować do niego zachowanie samochodu. Zespół będzie korzystał z bogatego doświadczenia Laboratorium w dziedzinie rozwoju komputerów, budowy uczących się maszyn, analizy wielkich baz danych i projektowania interakcji między człowiekiem i maszyną. Efektem współpracy naukowców z Uniwersytetu Stanforda oraz Toyoty będzie inteligentny samochód, zdolny rozpoznawać obiekty na drodze, przewidywać zachowanie pojazdów i ludzi oraz podejmować właściwe decyzje służące efektywnej, lecz bezpiecznej jeździe w zmieniającym się środowisku.

Zobacz także: Selec-Terrain. Wyrafinowana kontrola trakcji

Toyota pojęła współpracę z dr Gillem Prattem, doświadczonym inżynierem i liderem projektów badawczych amerykańskiej armii, który od dziś będzie odpowiadał z ramienia japońskiego koncernu za rozwój wspólnych badań trzech instytucji. Projekty badawcze zostały zaplanowane na 5 lat. W tym czasie Toyota zainwestuje w ich przeprowadzenie 50 mln dolarów.

Toyota pracuje nad systemami półautonomicznej jazdy opartymi na sztucznej inteligencji przede wszystkim z myślą o starszych kierowcach, którzy potrzebują wsparcia w zachowaniu mobilności w związku z ograniczeniami ruchowymi i spowolnieniem reakcji. Badania te stanowią część szeroko zakrojonego programu poprawiania mobilności osób starszych, chorych i niepełnosprawnych, który obejmuje także prace nad robotami opiekuńczymi (program Human Support Robot).

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • jedrzej (gość)

    Może system ten pomoże nabrać większej odwagi dla świeżych kierowców i wspomnianych tutaj starców. Nie należę do tych co hejtują "spokojniejszych kierowców" ale takie badania powinny usprawnić to co się dzieje na drogach. Dobrze że toyota nie inwestuje tylko w ekologiczne technologie.

  • tison (gość)

    producenci toyoty mają interesującą koncepcję. z tej technologii będą mogli korzystać wszyscy, od doświadczonych kierowców do laików, którzy wczoraj odebrali prawo jazdy.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości